Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

RUCH TO ZDROWIE


5 powodów, dla których warto się ruszać


Brak ruchu stanowi jeden z czynników zagrażających zdrowiu, a w przypadku cukrzycy wielokrotnie potęguje wystąpienie powikłań, m.in. podwyższonego ciśnienia krwi.


Dla osób po 50 r. ż. spacery i marsze są o tyle odpowiednią formą aktywności fizycznej, że zawierają te same sekwencje ruchów. Bądźmy jednak ostrożni i nie przeceniajmy swoich możliwości. Drogą prób i błędów na pewno odnajdziemy własną miarę intensywności wysiłku fizycznego. Poświęćmy chociaż 30 minut dziennie na spacer lub dynamiczny marsz.

Skuteczny czynnik ochronny

Nie jest truizmem twierdzenie, że ruch przedłuża życie o kilka lat i chroni nas przed wieloma przewlekłymi schorzeniami, którym sprzyja bezczynność. Specjaliści naliczyli ich aż …35.

Badania epidemiologiczne wykazały, że regularna aktywność fizyczna wywiera zdecydowanie dobroczynny wpływ, szczególnie na choroby układu krążenia. Powoduje również spadek ciśnienia tętniczego. Ogólnie można powiedzieć, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna ma takie samo działanie jak leki.

W czasie wysiłku, na skutek intensywniejszego oddychania, z organizmu usuwane jest woda i sól, co zmniejsza objętość krwi i jej ciśnienie oraz uelastycznia naczynia krwionośne, ale nie u wszystkich. Około 25 proc. nadciśnieniowców z uwagi na uwarunkowania genetyczne nie reaguje na wysiłek spadkiem ciśnienia. Można pozbyć się nie tylko nadwagi uprawiając regularnie spacery i dynamiczne marsze (połączone z dietą), ale i obniżyć ciśnienie.

...


...pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF