Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Zamknij


Plebiscyt - Dobre dla Diabetyka


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF

APEL ORGANIZACJI PACJENTÓW


w sprawie nowych terapii w cukrzycy typu 2.


W imieniu środowiska pacjentów z cukrzycą typu 2. zwracamy się do uczestników procesów refundacyjnych dla flozyn i inkretyn tj. do pana ministra zdrowia i przedstawicieli firm farmaceutycznych z prośbą o udzielenie wyjaśnień odnośnie przeciągających się procesów refundacyjnych dla tych leków oraz z apelem o zintensyfikowanie rozmów na rzecz pilnego udostępnienia długo oczekiwanych terapii flozyn i inkretyn, które mają udowodniony wpływ na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

W Polsce model opieki nad chory mi na cukrzycę ma „dwie prędkości“. Chorzy żyjący z cukrzycą typu 1., zwłaszcza dzieci i młodzież, są leczeni na zbliżonym poziomie do krajów europejskich i mają dostęp do technologii medycznych zalecanych przez polskie standardy kliniczne. Inaczej wygląda sytuacja pacjentów z cukrzycą typu 2. Ta grupa chorych powinna mieć dostęp do refundowanych leków hipolikemizujących o udowodnionym wpływie na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego, rekomendowanych przez AOTMiT inhibitorów SGLT-2 (flozyny: dapagliflozyna, empagliflozyna) oraz analogi GLP-1 (inkretyny: semaglutyd). Wspomniane terapie są refundowane w większości krajów Unii Europejskiej i pozwalają na skuteczną terapię cukrzycy, a w efekcie zmniejsza ją liczbę powikłań.

W związku z niezaspokojony mi potrzebami polskich pacjentów, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwracało się do Ministra Zdrowia z apelem o jak najszybszą refundację leków o udowodnionym wpływie na redukcję powikłań sercowo-naczyniowych:

...


...pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF