Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Gry komputerowe lekiem na cukrzycę?Niemieccy naukowcy zapewniają, że ich metoda leczenia cukrzycy może pomóc tysiącom chorych na całym świecie. Jeśli wyniki eksperymentu się potwierdzą, możemy mieć do czynienia z prawdziwą medyczną sensacją.

Eksperyment był prosty. 220 cukrzyków przez trzy miesiące, godzinę dziennie grało na Nintendo WE i okazało się, że badanym wyraźnie spadł i ustabilizował się poziom cukru. Na dodatek większość z nich schudła. Gdy badania powtórzono, wyniki były podobne.

Profesor Stefan Martin z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą, który przeprowadził badania twierdzi, że gry mogą być doskonałym sposobem na dodatkową aktywność. Widzi też jednak minusy: gdy badania zakończono, jedna trzecia uczestników eksperymentu przestała grać. To oznacza, że nawet pozorna łatwość tego typu ćwiczeń, wymaga od cukrzyków sporego zaparcia i samodyscypliny.

Są też inne wątpliwości. Cukrzykom mogą pomóc tylko niektóre gry komputerowe. Badania przeprowadzono przy użyciu konsoli Nintendo Wii i zręcznościowej produkcji Wii Fit. To specjalnie opracowana gra, połączona z programem służącym do poprawiania kondycji fizycznej i kształtowania sylwetki. Do gry dołączany jest specjalnie zaprojektowany kontroler, który przypomina znany z siłowni stepper. Urządzenie reaguje na nacisk, może określać położenie gracza i służyć jako waga. Gra wymuszała więc na uczestnikach eksperymentu aktywność fizyczną.

- Każda forma ruchu pomaga w leczeniu cukrzycy i jest równie ważna, co zbilansowana dieta czy regularne stosowanie leków - mówi dr Richard Eliott, brytyjski diabetolog. - To niezwykle ważne, by codzienna porcja ruchu była dla cukrzyków czymś naturalnym. Jeśli znajdziemy sobie zajęcie, które nas bawi, a przy okazji zapewnia aktywność, będzie nam o wiele łatwiej robić to regularnie. Brytyjski naukowiec w rozmowie z BBC dodaje, że dla wielu ludzi właśnie gry komputerowe mogą być doskonałym rozwiązaniem.

- Warunek jest jeden. Muszą to być gry promujące zdrowy tryb życia - mówi badacz. I dodaje, że zastosowanie gier w leczeniu cukrzycy wymaga szerszych badań, które ostatecznie potwierdzą ich skuteczność.

- Różne formy aktywności mogą być pomocne, jednak nie wiemy jeszcze, czy gry komputerowe będą skuteczne w każdym przypadku. Żeby móc stwierdzić to ze stuprocentową pewnością, trzeba zbadać ich długoterminowy wpływ na zdrowie cukrzyków - tłumaczy.Szymon Jacyniak Źródło BBC
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.