Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Kochał przeszłość dla przyszłości


Etnograf i folklorysta, archeolog i historyk; wydawca pieśni i materiałów z kręgu kultury ludowej. Dziełem życia Zygmunta Glogera była ?Encyklopedia staropolska ilustrowana (1900- 1903)?.
Urodził się majątku rodziców Tybory- Kamionka w roku 1845 i z Podlasiem związał niemal całe swoje 65-letnie życie. Kiedy miał lat 14 rodzice kupili XVIII-wieczny dworek w Jeżewie niedaleko Tykocina. Ojciec Zygmunta – Jan Nepomucen Gloger był kolegą szkolnym Józefa Ignacego Kraszewskiego, który odwiedzał ich w majątku.

Kształcił się w Warszawie: w latach 1858-63 w szkole Jana Nepomucena Leszczyńskiego, w roku 1867 ukończył Szkołę Główną. W następnym roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, zgłębiając historię i archeologię.

Bezcenne dzieła

Zygmunt Gloger napisał około 800 prac i artykułów – czytamy w świetnie napisanej książce „Dwór – polska tożsamość” Macieja Rydla. Jego największe dzieła to: „Encyklopedia staropolska ilustrowana (1900-1903”, „Rok polski w życiu, tradycji i pieśni (1900), „Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce (1907-1909). Tego ostatniego dzieła nie dokończył, zdążył wydać tylko dwa tomy do litery L. W tej książce zawarł hasło „dwory”, bezcenne źródło informacji o dworach, których dziś darmo by szukać w polskim czy litewskim krajobrazie.

Pierwsze prace etnograficzne zaczął prowadzić jako 22- latek. Będąc studentem Szkoły Głównej – pisał po ukończeniu studiów na wydziale prawa i administracji tej uczelni – od żon stróżów przybyłych do Warszawy z różnych zakątków kraju, spisywałem liczne odmiany pieśni. Gdy pieśni wyczerpały się w jednej wiosce, poszukiwałem śpiewaczek w sąsiednich siołach. Stare wieśniaczki były najbogatszą skarbnicą.

Stare zwyczaje Podlasia


...
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.