Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SŁOŃCE LECZY I SZKODZI


Lato z cukrzycą


Wszystko w nadmiarze szkodzi. Słońce też. Lato to okres wymagający większej troski o przechowywanie insuliny. Osoby z cukrzycą w okresie urlopu nie mogą zapomnieć o swojej chorobie.


Gdy tylko słońce wychodzi zza chmur, czujemy się lepiej. Jego umiarkowane promienie mogą łagodzić problemy zdrowotne. Fot. Andrzej Karnowski


Wiadomo, że nadmierna ekspozycja ciała na promienie słoneczne sprzyja zachorowaniu na nowotwory skóry, przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ale jest też inna prawda: słońce ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Opalenie z umiarem…

– Cukrzyca nie stanowi absolutnie żadnego przeciwskazania do opalania – twierdzi konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. med. Krzysztof Strojek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – pod warunkiem, że odwoływało do zdrowych zasad, takich, jakie obowiązują każdego, również osoby zupełnie zdrowe. Wiadomo, że wszystko w nadmiarze szkodzi.

Wraz z rozwojem cywilizacji ludzie odczuwają niedobór witaminy D3, zwłaszcza w niektórych częściach świata. To ona odpowiada za przyswajanie wapnia, za właściwą pracę naszych układów odpornościowych Niedostatek tej witaminy odpowiedzialny jest za złe samopoczucie, zwiększa ryzyko pojawienia się m.in. chorób sercowo-naczyniowych, osteoporozy, sklerozy, chorób nowotworowych, a nawet cukrzycy.

Obniżający się poziom witaminy D zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Jej niedobory hamują zaopatrzenie w insulinę, obniżają tolerancję glukozy. Potwierdziły to badania uczonych z National Public Health Institute w Helsinkach. Również brytyjscy naukowcy doszli do analogicznych wniosków – niewielki kontakt ze słońcem w dzieciństwie mógł prowadzić po upływie kilkunastu i więcej lat do cukrzycy typu 1.

… czyli zdrowe opalanie

Nie wolno zapominać, że kąpiele słoneczne trzeba sobie dawkować z umiarem, aby chronić ciało przed nadmierny promieniowaniem UV. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wszystkim, nie tylko chorym na cukrzycę:

  • niezbyt długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w godz. 10-14; lepiej nie opalać się ok. południa
  • robienie przerw w opalaniu się
  • noszenie ubrań z bawełny, nie eksponowanie całego ciała, ochronę przed słońcem: oczu, twarzy, szyi,

...
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.