Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Słodkie przedszkole?


? powstanie na warszawskim Ursynowie. To pierwsze w Polsce przedszkole dla dzieci z cukrzycą. Zostanie oddane do użytku we wrześniu.


Najmłodsi diabetycy nie zawsze znajdują miejsce w przedszkolach; placówki opiekuńcze boją się, że nie sprostają oczekiwaniom rodziców przedszkolaków; zasłaniają się brakiem przygotowania do tych zadań. Tymczasem liczba dzieci z cukrzycą w wieku 3-6 lat wykazuje stałą tendencję wzrostową, nie tylko w Warszawie.

Półtora roku temu powstała w stolicy Fundacja „Cukierkowo” - organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz dzieci i młodzieży z cukrzycą. Jej sztandarowym wyzwaniem stało się stworzenie przedszkola dla dzieci z cukrzycą, ale i także z celiakią, alergiami pokarmowymi, otyłością. Pomógł burmistrz Ursynowa, radni tej dzielnicy oraz Mokotowa. Pozyskano fundusze od prywatnych sponsorów.

Przedszkole o nazwie „Cukierkowo“ zatrudni wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i medyczną. Zadba ona o to, aby ułatwić dzieciom z cukrzycą pełne uczestnictwo w życiu przedszkolnym. Nieletni diabetycy będą uczyli się m.in. samokontroli glikemii, zostaną otoczeni fachową opieką lekarską, pielęgniarską, a wyniki terapii insulinowej będą dostępne on-line dla rodziców.

Obiekt zlokalizowano w zabytkowym pałacyku. Trwa rewitalizacja przedszkolnego ogrodu (4000 m kwadr.) przy ul. Klubowej 7, w czym pomaga Fundacji „Cukierkowo” firma Novo Nordisk – partner tego przedsięwzięcia. Swoje wsparcie zadeklarowali m.in. Michał Jeliński – sportowiec z cukrzycą, mistrz świata i mistrz olimpijski w wioślarstwie, Dariusz Gnatowski, Paulina Holtz, Anna Korcz, Laura Łącz, Grażyna Szapołowska - aktorzy.(ajk)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.