Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Światełko w tunelu


Zła kontrola glikemii (HbA1c > 8 proc.), współwystępujące powikłania sercowo-naczyniowe, otyłość to główne przyczyny kalectwa, upośledzeń osób z cukrzycą typu 2. Leki hipoglikemizujące, z mechanizmem działania opartym na efekcie inkretynowym oddalają te zagrożenia.


W naszym kraju głównym wyznacznikiem decyzji o refundacji leku pozostaje jego cena.


Leki inkretynowe nazywane bywają „inteligentnymi”; stymulują wydzielanie insuliny przez trzustkę tylko wówczas, gdy brakuje jej w organizmie. Jest to grupa hormonów wydzielanych przez komórki błony śluzowej przewodu pokarmowego w reakcji na przyjęty pokarm, zwłaszcza węglowodany. Inkretyny wykorzystują fizjologiczne mechanizmy przemiany glukozy w organizmie, poprawiają funkcję zbyt słabo działających w cukrzycy hormonów inkretynowych, których głównym zadaniem jest stymulowanie wydzielania insuliny przez trzustkę w sposób ściśle zależny od stężenia glukozy we krwi. Dlatego nie wywołują niedocukrzeń. Niektóre z nich ponadto hamują łaknienie, zwalniają opróżnianie żołądka i umożliwiają wielu pacjentom zredukowanie nadwagi. Doświadczenia kliniczne wskazują, że stosowanie ich opóźnia rozpoczęcie leczenia insuliną.

W USA leki inkretynowe stosowane są z dobrym skutkiem terapeutycznym od roku 2005. Od czterech lat stały się dostępne w Polsce. Mało dostępne, z uwagi na wysoką cenę. Miesięczne wydatki na leczenie inkretynami to wydatek rzędu kilkuset złotych. Może sobie na to pozwolić niewiele osób z cukrzycą typu 2. Mimo obietnic resortu zdrowia, ministerstwo nie zdecydowało się wprowadzić ich na listy leków refundowanych. Z pewnością porażająco zadziałała liczba chorych na cukrzycę typu 2. Ich liczba przekracza 2 mln osób i ciągle rośnie. Tak jak rośnie liczba powikłań, których mogłoby być mniej, gdyby leki te były bardziej dostępne.


...
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.