Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
W PRACOWNIACH NAUKOWCÓW


Bez kropli krwi


Z mjr. dr. inż. MARIUSZEM CHMIELEWSKIM, adiunktem w Zakładzie Systemów Symulacyjnych i Wspomagania Dowodzenia Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, rozmawia Andrzej Karnowski


Zespół z WAT w składzie (od lewej): sierż. pchor. inż. Ernest Szczepaniak, sierż. pchor. inż. Dawid Bugajewski, st. szer. pchor. inż. Krzysztof Jakubowski, sierż. pchor. inż. Damian Frąszczak oraz mjr dr inż. Mariusz Chmielewski w tym roku podczas finałów polskiej edycji konkursu Imagine Cup prezentował projekt iSULIN. Rozwiązanie zdobyło drugie miejsce w kategorii World Citizenship. Fot. Wojskowa Akademia Techniczna


Zaprojektowany układ cyfrowy będący modułem funkcjonalnym sensora nadgarstkowego iSULIN. Układ jest obecnie wyjęty do celów demonstracyjnych z obudowy. Fot. Mariusz Chmielewski


Do tej pory osoba chora na cukrzycę, aby zmierzyć sobie poziom cukru, co na ogół czyni wiele razy na dzień, musi pobrać krew z opuszki palca. Okazuje się, że można będzie czynić to bezinwazyjnie – wystarczy poświecić diodą na rękę, a wynik odczytać na smartfonie. Na czym polega system iSULIN, nad którym pracuje kierowany przez Pana zespół?

- Rozwiązanie wykorzystuje sensor optyczny (jednego z producentów) oferujący wielozakresowy pomiar sygnału fotopletyzmografii PPG. Zwykle sygnał ten wykorzystywany jest do ustalenia pulsu badanego obiektu, oraz saturacji SpO2. My dodatkowo zbudowaliśmy metodę, która umożliwia ekstrakcję dodatkowych elementów z tego sygnału i po przetworzeniu ustalenie poziomu glukozy i ciśnienia krwi.

Dzięki czemu po naświetleniu naskórka uda się ustalić stężenie glukozy we krwi?

- iSULIN to teleinformatyczny system monitorowania diabetyków wspomagający ciągłą analizę poziomu cukru we krwi oraz pozostałych parametrów medycznych pacjenta. System w trybie ciągłym analizuje puls, ciśnienie krwi, jej natlenienie oraz poziom cukru i na tej podstawie jest w stanie wnioskować na temat sytuacji niepożądanych i niebezpiecznych dla pacjenta. Technika pomiarowa fotopletyzmografia jest niestety trudnym do przetwarzania sygnałem, zależnym od wielu czynników, które praktycznie eliminują mobilny (nie kliniczny) pomiar charakterystyk organizmu. Jednak system iSULIN, dzięki zastosowaniu odpowiedniego czułego wielozakresowego detektora, odpowiedniej lokalizacji oraz samej procedury pomiarowej sterowanej urządzeniem mobilnym (smartfonem lub tabletem), jest w stanie pozyskać dane wystarczające do wyznaczenia poziomu glukozy we krwi. Istotnym elementem systemu jest algorytm kalibracyjny oraz algorytm uczący się nawyków pacjenta.

Skąd ten kryptonim „iSULIN”? Ma kojarzyć się z insuliną?


...
... pełny artykuł jest na 4 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.