Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
TRZY TYSIĄCE ZACHOROWAŃ - NAJWIĘCEJ W REGIONIE WSCHODNIM


Inwazja kleszczy


Przed wirusowym zapaleniem mózgu w razie ukłucia przez zakażonego kleszcza może nas ustrzec tylko szczepionka. Statystyki są alarmujące.


W Polsce występuje 21 z 810 znanych na świecie gatunków kleszczy. Dorosłe samiczki mierzą 3-4 mm, samce - 2,5 mm. Aby móc się rozwijać, kleszcz - w każdej z trzech faz swego rozwoju - musi wyssać krew ze zwierzęcia lub człowieka. Do zakażenia organizmu dochodzi w trakcie ssania krwi, gdy i sam pasożyt zakażony jest bakteriami i wirusami wywołującymi choroby.


W ostatnich latach w Polsce 30-krotnie wzrosła liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), a borelioza stała się jedną z najczęstszych chorób zakaźnych. Wszystko to „zawdzięczamy“ kilkumilimetrowym pajęczakom - dobrze znanym nam nie tylko ze słyszenia kleszczom.

Obecnie rocznie rozpoznaje się średnio w kraju 250 przypadków KZM. To jedna trzecia wszystkich zachorowań na zapalenie mózgu. Natomiast boreliozę stwierdza się u czterech tysięcy osób - dwa razy więcej niż przed pięciu laty.

W odkleszczowych chorobach przoduje Podlaskie: 60 do 160 zachorowań rocznie na KZM i 400 do 600 na boreliozę. Uznano je tu za najczęściej spotykane choroby zawodowe, np. u leśników czy rolników.

O zakażenie łatwo

Krwiożercze pajęczaki pojawiają się przy ciepłej pogodzie już w kwietniu, a największy „wysyp“ następuje w maju-czerwcu oraz wrześniu-październiku. Do zakażenia wirusem KZM lub bakterią borelia dochodzi najczęściej po ukłuciu przez kleszcza, ale czasem nawet po rozgnieceniu go i wtarciu w skórę lub spożyciu niepasteryzowanych produktów mlecznych pochodzących od zainfekowanych zwierząt. Na zachorowanie narażone są głównie osoby przebywające w lasach lub w ich pobliżu w sezonie aktywności kleszczy - leśnicy, rolnicy, myśliwi, zbieracze grzybów i jagód, turyści, uczestnicy kolonii, obozów młodzieżowych itp.

Tylko szczepionka


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.