Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Nowy opatrunek sposobem na rany


Amputacja jest ostatecznością. Mimo to ich liczba rośnie. Tylko w 2012 r. amputacje nóg w wyniku niedrożności naczyń spowodowanych przez miażdżycę przeszło w Polsce 12 tys. osób. W latach 2008-2011 ta liczba oscylowała między 6 a 10 tys.Dlatego opracowanie naukowców z Politechniki Łódzkiej pozwalające leczyć trudno gojące się rany osób z cukrzycą, powstałe w wyniku uszkodzeń, owrzodzeń, infekcji stóp rodzi niemałe nadzieje. Wynaleźli oni opatrunek hydrożelowy do leczenia ran cukrzycowych. Dostarcza on do rany tetrapeptyd, który pozwala na odtwarzanie i tworzenie nowych naczyń krwionośnych w jej otoczeniu.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, opatrunek nakładany bezpośrednio na ranę zapewnia dostęp do niej tlenu i – co bardzo ważne - stanowi barierę przed zakażeniem z zewnątrz. Ponadto chłonie „wysięki“, zapewnia wilgotne środowisko, łagodzi ból, przy zdjęciu z rany zabiera z niej martwiczą tkankę. Pozwala też na dozowanie tetrapeptydu ze stałą, ustaloną szybkością, bez konieczności interwencji lekarza.

Rozwiązanie powstałe pod kierunkiem prof. Janusza Rosiaka z PŁ zgłoszono w Urzędzie Patentowym RP. Jeśli zespół wynalazców nie uzyska finansowego wsparcia, uczeni nie wykluczają upublicznienia szczegółów powstania opatrunku hydrożelowego; nie muszą na tym zarabiać – twierdzą - skoro problem dotyczy milionów ludzi na świecie.(ajk)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.