Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Pozostało uznanie, wdzięczność, smutek?


Ostatniego dnia marca śląska diabetologia pożegnała w Zabrzu dr Felicję Pietraszkową. Zmarła w wieku 93 lat. Kierowała pierwszą w Polsce poradnią cukrzycową.

Uznawana była za twórczynię śląskiej diabetologii. - Pięknie spełniła się w życiu jako lekarz oddany chorym i nauczyciel oddany uczniom – mówił na łamach „Gazety Wyborczej” jej wychowanek prof. Krzysztof Strojek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzięki zmianom w systemie insulinoterapii wydłużyło się życie wielu pacjentów. Jej system leczenia w latach 50. zmniejszył w Polsce liczbę poronień u kobiet z cukrzycą z 35 proc. (średnia krajowa) do ok. 4 proc. Wprowadziła w miejsce jednorazowych w ciągu doby wstrzyknięć insuliny do kilku iniekcji dziennie, oczywiście w mniejszych dawkach. Taki system pozwalał zmniejszyć średnie poziomy glikemii u ciężarnych, ograniczyć powikłania. O wiele rzadziej pojawiająca się hiperglikemia nie niszczyła już w takim dużym stopniu płodu, matki nie traciły już tak często dzieci.

To co sprawdzało się u ciężarnych z cukrzycą zaczęło być stosowane wobec innych pacjentów, zmniejszając liczbę groźnych powikłań cukrzycowych. Zamiast jednego zastrzyku z insuliną na dobę – co było wówczas standardową metodą insulinoterapii - zaczęto zwiększać ich liczbę do 2-3. Można by zaryzykować tezę, że bez wkładu dr Felicji Pietraszkowej w śląską, polską diabetologię, byłaby ona w innym miejscu.

Niech spoczywa w pokoju.

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.