Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
OD REDAKCJI


Ustawa drogą do poprawy?Jeszcze w tym roku, jeszcze w tej kadencji Sejmu, resort zdrowia będzie zabiegał o wdrożenie ustawy o zdrowiu publicznym. To – jak twierdzi m.in. wiceminister Beata Małecka-Libera – priorytet tego rządu. Od końca marca trwają konsultacje społeczne. Czy ustawa poprawi sytuację zdrowotną polskich pacjentów?

Ustawa stara się dostrzegać m.in. problemy najstarszych, najbardziej schorowanych Polaków. I w tę stronę zamierza przede wszystkim kierować profilaktykę chorób. Ustawa ma promować zdrowie, ma zapobiegać chorobom, wspierać innowacyjność w opiece zdrowotnej. W Urzędzie Rady Ministrów pojawi się Pełnomocnik Rządu ds. Zdrowia Publicznego, powoływany (w randze wiceministra) i odwoływany przez premiera. Fundacja My Pacjenci uważa, że najważniejszym wyzwaniem jest dostępność do lekarzy specjalistów. Cukrzyca i otyłość to problemy naszych czasów.

Co siódmy Polak ma stan przedcukrzycowy. Co roku u 10 proc. z tej grupy rozwinie się cukrzyca typu 2. Sytuacja w naszym kraju jest w tym zakresie dramatyczna, jedna z najgorszych w Europie – podkreślają eksperci.

Organizacje związane z diabetologią i organizacje pacjenckie diabetyków zabiegają, aby choroba ta stała się priorytetem Narodowego Programu Zdrowia. Przekazały swoje opinie na temat ustawy. Szczególny nacisk położono w tych uwagach na profilaktykę cukrzycy i otyłości, na zapobieganie powikłaniom cukrzycowym. Z myślą o chorobach przemiany materii autorzy zachęcają do objęcia akcyzą tych artykułów spożywczych, które sprzyjają otyłości i w jej następstwie – cukrzycy typu 2. Trwa praca nad projektem „Cukrzyca 2025”. Dokument, nad którym organizacje diabetologiczne pracują od wielu miesięcy powinien być gotowy w połowie roku. Trafi od do opinii publicznej. Być może i on poruszy społeczeństwo i władze nie tylko resortu zdrowia.

Póki co cukrzyca, która nie zabija tak szybko jak rak, umyka z pola widzenia decydentów. No cóż, „zdrowy” cukrzyk nie potrzebuje lekarza, „zdrowego” leczyć nie trzeba. Setki tysięcy chorych na cukrzycę i otyłość (to też choroba) czekają na zmiany, na poprawę ich leczenia. Nie wszystkie decyzje muszą być bardzo kosztowne dla budżetu państwa. Spore rezerwy tkwią w organizacji pracy służby zdrowia.Andrzej Karnowski
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.