Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
KROPLE, MAŚCI, ŻELE I OPATRUNKI


Leki podawane do oka przez chorego


Choroby narządu wzroku są wynikiem zmian patologicznych o różnym podłożu oraz wszelkiego rodzaju urazów ? mechanicznych, termicznych. W przypadku cukrzycy to najczęściej występujące powikłanie tej choroby. Skuteczne podawanie przez pacjenta leków do oka nie jest łatwe. Mamy nadzieję, że nasze rady i wskazówki pomogą diabetykom poznać istotę tego problemu.
Leki do oczu stanowią jałowe preparaty do podania do worka spojówkowego, na gałkę oczną lub do jej wnętrza w celu leczniczym, profilaktycznym lub diagnostycznym. Osiągnięcie efektu leczniczego zależy od wielu czynników: rodzaju schorzenia i stanu jego zaawansowania, sposobu leczenia, wyboru odpowiedniej substancji leczniczej i rodzaju postaci leku.

Przenikanie leków do oka może odbywać się przez krew - w przypadku podania ogólnego oraz poprzez bezpośrednie wnikanie miejscowe po podaniu do worka spojówkowego. Drugim, poza krwią nośnikiem różnych substancji leczniczych jest ciecz wodnista wypełniająca przednią i tylną komorę oka, spełnia ona funkcję odżywczą w stosunku do nieunaczynionych struktur jakimi są rogówka i soczewka. Przedostawaniu się leków do oka drogą krwi sprzyja bardzo dobre ukrwienie oka, szczególnie błony naczyniowej i siatkówki. Wynikiem tego, jest możliwość napływu do oka dużej ilości leku w stosunku do masy narządu.

Leki podawane do worka spojówkowego wnikają do wnętrza gałki ocznej przede wszystkim przez rogówkę, która ma 40-krotnie lepszą przenikalność niż spojówka. Dostępność biologiczna substancji leczniczej podanej do oka wynosi mniej niż 10%, często nawet 1%. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w fizjologicznych mechanizmach obronnych, barierach przenikania, właściwościach substancji leczniczych. Sposób miejscowego podawania leków jest różny w zależności od położenia struktur oka, do których mają one dotrzeć.

W zależności od konsystencji leki do oczu dzielimy na:

  •  postacie płynne-krople, płyny, wstrzyknięcia do oczu, zawiesiny, emulsje
  •  postacie półstałe- żele i maści,
  •  postacie stałe - proszki do sporządzanie kropli i płynów ocznych, - wkładki do oczu (inserty) - systemy terapeutyczne

...
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.