Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DIABETYKA W PILE


O lepszą jakość życia


Cukrzyca wymaga od chorych nie tylko systematycznych wizyt u lekarza, ale i ciągłej samokontroli stanu zdrowia. Dlatego edukacja pacjentów jest tak ważna. I widać to było także podczas Ogólnopolskiego Dnia Diabetyka w Pile.


Krzyże zasługi otrzymało za działalność publiczną pięć osób. Pierwszy z lewej - redaktor naczelny Pena - Andrzej Karnowski


Wykładów słuchano z zainteresowaniem.


Ponad sto osób zbadało sobie stężenie glukozy we krwi.


Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków po raz kolejny zorganizował obchody ODD. Tym razem w Pile. Oddział Rejonowy PSD w tym zielonym mieście nad Gwdą był współorganizatorem i gospodarzem uroczystości w Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji. Spotkanie diabetyków prowadził Stanisław Dąbek, dyrektor tej placówki. Imprezie patronował prezydent Piły Piotr Głowski.

30 maja br. sto kilkadziesiąt osób z różnych regionów kraju odwiedziło to miasto w północnej Wielkopolsce. W sali widowiskowej Fabryki Emocji, jak nazywana jest ta placówka upowszechniania kultury, przywitał ich Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego PSD. Wyraził zadowolenie ze spotkania, zastrzegając się, że trudno je nazwać świętem diabetyków. W uroczystym otwarciu imprezy współuczestniczyła Elżbieta Białęska, prezeska Oddziału Rejonowego PSD w Pile, gospodarz imprezy.

Edukacja osób z cukrzycą to podstawowy element leczenia tej choroby przewlekłej. „Chorzy wiedzący najwięcej żyją najdłużej” – te słowa prof. Joslina mogły być mottem właściwie wszystkich wystąpień lekarzy podczas Ogólnopolskiego Dnia Diabetyka w Pile.

Uczyć jak zapobiegać powikłaniom

- Inne są cele leczenia osób z cukrzycą typu 1., którzy mają przed sobą 50, 60 czy 70 lat życia, i inne u osób z cukrzycą typu 2. – mówiła m.in. prof. dr hab. Bogna Wierusz-Wysocka, kierująca Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Te cele muszą być ustalane w zależności od wieku, od czasu trwania cukrzycy, stopnia otyłości, a przede wszystkich – od obecności chorób towarzyszących. Naszym zadaniem jest uczyć państwa jak zapobiegać powikłaniom cukrzycy…

Profesor zwróciła zebranym uwagę na jeszcze jeden aspekt leczenia cukrzycy, zwarty w Deklaracji Saint Vincent, którą Polska podpisała w 1989 r. Na dążenie, aby życie chorego miało jak najwyższą jakość. Cukrzyca nie boli. Pacjenci najczęściej zaczynają się przejmować tą chorobą, kiedy zaczynają się dołączać powikłania.


...
... pełny artykuł jest na 14 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.