Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Odpocząć od cukrzycy


Latem, gdy rośnie słupek temperatury, marzymy o odpoczynku. Dorośli snują plany urlopowe, a młodzi diabetycy, wolni od obowiązków szkolnych, chcą odetchnąć także od nakazów związanych z cukrzycą.


Czas wakacji jest takim szczególnym momentem odejścia od codziennej rutyny. Na młodych ludzi czekają ekscytujące wyprawy i nowe otoczenie. Zmienia się ich codzienny styl funkcjonowania. Nie trzeba już wstawać o określonej godzinie do szkoły. Rówieśnicy zachęcają do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu. Jak łatwo wtedy zapomnieć o cukrzycy...

Zniechęcenie i bunt wobec obowiązków diabetyka w okresie wakacji i urlopu jest bardzo częsty. Nie tylko dzieci chcą „odpocząć od cukrzycy”. Dorośli też bardzo często robią sobie przerwy w kontrolowaniu choroby, aby wreszcie poczuć się swobodniej. Okres wakacji jest taką specyficzną sytuacją, która bardzo często zmienia nasze nastawienie do otoczenia. Jest to czas odpoczynku, który kojarzy się często z odkładaniem trudnych spraw, próbami robienia tego, co sprawia przyjemność i daje uczucie radości.

Osoby z cukrzycą, starając się zapomnieć o słodkiej przypadłości, w letnim rozprzężeniu nie zawsze stosują się do zaleceń związanych z kontrolą poziomu cukru. Przypomnienie o cukrzycy następuje wtedy, kiedy po kilku dniach pozornej wolności od obowiązków diabetyka, wahania poziomów cukru sprawiają, że pogarsza się samopoczucie. Niektóre osoby doświadczają skutków rozchwiania cukrzycy bardzo szybko, inne, szczególnie dzieci, zaabsorbowane letnimi uciechami, same nie czują pogorszenia stanu zdrowia. Może warto dla dobrego samopoczucia spróbować utrzymać motywację do leczenia nawet w okresie letniego odpoczynku?Magdalena Chomka
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.