Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DIABETYKU, BĄDŹ CZUJNY!


Olsztyn: rusza program wykrywania raka trzustki


Szpital Wojewódzki w Olsztynie rozpoczyna realizację programu wczesnego wykrywania bezobjawowego raka trzustki u ludzi po 50. roku życia, którzy w ostatnich miesiącach zachorowali na cukrzycę i schudły. Obie choroby mogą być ze sobą powiązane.Program o nazwie „Bądź czujny“ realizuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, który z własnych środków będzie pokrywał koszty badań pacjentów.

Jak wyjaśnił PAP gastroenterolog z tego szpitala dr Błażej Chmielewski, program jest skierowany do osób po 50. roku życia, u których w ostatnich 12 miesiącach wykryto cukrzycę oraz spadek masy ciała o co najmniej 2 kg.

- Osoby z Olsztyna i okolic, które spełniają te kryteria, będą przez lekarzy rodzinnych umawiane na jednodniową wizytę na oddziale gastroenterologicznym, gdzie wykonamy pacjentom badanie endosonograficzne - wyjaśnił dr Chmielewski i dodał, że celem takiego badania (przypomina ono gastroskopię, ale końcówka urządzenia jest taka, jak w USG) jest ocena stanu trzustki pacjenta - czy nie ma na niej wczesnych zmian nowotworowych.


...
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.