Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
KATASTROFA FARMACEUTYCZNA


Przechytrzyć pacjenta


Według badań IMS Health polscy cukrzycy w 2013 r. płacili za każde opakowanie potrzebnych im leków o prawie 12 zł więcej niż dwa lata wcześniej, gdy jeszcze nie obowiązywała nowa ustawa refundacyjna.


Ustawa refundacyjna miała dać Polakom dostęp do tanich i nowoczesnych leków – pisze Szymon Krawiec w lipcowym numerze tygodnika „Wprost”. – Ale jak to było z podobnymi obietnicami, skończyło się farmaceutyczną katastrofą. Do Polski trafiają starsze generacje leków, Polacy wydają na nie najwięcej w historii, a tych, na które ich stać, nie ma w aptekach, bo masowo wywożone są za granicę. Przyjrzyjmy się faktom. Budżet na wprowadzeniu ustawy refundacyjnej w ciągu trzech lat zaoszczędził 3,7 mld zł. Resort zdrowia chwali się, że ceny leków w Polsce należą do najniższych w Europie. Ale rzeczywistość przeczy temu. Pacjenci wydali na leki na receptę w 2010 roku 8,6 mld zł, a w 2013 roku (po wprowadzeniu zmian) już 9,3 mld zł.

Koncerny farmaceutyczne muszą przecież zarobić. Dlatego pod naciskiem resortu zdrowia są w stanie mocno obniżyć ceny leków, po to aby wejść na rynek leków refundowanych, co oznacza „być albo nie być”. Zazcęły więc podnosić ceny leków nierefundowanych, również niezbędnych w procesie leczenia, rekompensując sobie w ten sposób straty.


...
... pełny artykuł jest na 2 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.