Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Przeczytaj


Profesor Przemysława JAROSZ-CHOBOT, diabetolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki ds. diabetologii- Znajomość zasad postępowania podczas czasowego odpięcia od pompy jest konieczna dla każdego pompiarza. Nie tylko ze względu na wygodę krótkich „wakacji” od pompy, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo w przypadku niespodziewanej awarii pompy. Wiedzę tę można też dobrze wykorzystać dla podniesienia komfortu życia z cukrzycą – terapia jest elastyczna, można ją dostosować do różnych niecodziennych sytuacji.

Edukując moich pacjentów w zakresie czasowej rezygnacji z pompy, powtarzam im – MOŻESZ Z TEGO KORZYSTAĆ, ALE NIE MUSISZ. Wybór należy do Ciebie, ale musisz być przygotowanym na taką ewentualność. Ty zarządzasz swoją cukrzycą, a moim zadaniem jest nauczyć Cię, abyś to robił jak najlepiej. Byś jako mój pacjent był bezpieczny, a twoja kontrola cukrzycy była tak samo dobra, albo nawet lepsza, biorąc pod uwagę szerszy kontekst jakości życia z cukrzycą. Byśmy dobrze współpracowali i mieli do siebie zaufanie.

Każdy z nas jest inny i inaczej odbiera życie z urządzeniem, jakim jest pompa w czasie wakacji, plażowania, kąpieli, wyjazdu do Aquaparku czy innej aktywności fizycznej, ale też takich pięknych, niecodziennych uroczystości jak ślub, wesele, czy inne nietypowe zdarzenia.

Zapewniam, że czasowe odpięcie od pompy i przejście na wielokrotne wstrzyknięcia jest proste, bezpieczne i daje pełną skuteczność leczenia.

Narzędziami podczas tej zmiany są dotychczas stosowana insulina w pompie, zwykle analog szybkodziałający (konieczny jest odpowiedni pen) oraz insulina podstawowa, bazowa. W tym przypadku najkorzystniejsza jest glargina i najwygodniejsza do stosowania – w penie jednorazowym Solostar. Jest to analog długodziałający, który zapewnia 24 godzinne bezszczytowe działanie. Najistotniejsze zasady podczas zmiany sposobu podawania insuliny zostały dobrze podkreślone przez pacjentów – ekspertów funkcjonalnej intensywnej insulinoterapii. A więc, podanie glarginy powinno mieć miejsce okolo2-4 godzin przed odpięciem pompy, czyli na ZASUWKĘ.

Na podobnych zasadach należy podłączyć pompę, czyli na 2-4 godziny przed planowanym czasem podania glarginy. Przy braku możliwości zachowania odstępu czasowego („zasuwki”) możemy spodziewać się hiperglikemii. Wówczas konieczne są korekty analogiem insuliny szybkodzialajacej.

Dawka glarginy to najczęściej dawka bazy w pompie powiększona o 20% i wstrzyknięta zwykle wieczorem po godzinie 21, zawsze o stałej porze plus/minus 1 godzina. Osoby mające skłonność do nocnych hipoglikemii mogą rozważyć przyjmowanie insuliny glargine rano, także o stałej porze. Dla osób o nieprzewidywalnej aktywności fizycznej w ciągu dnia podzielenie dawki glarginy na 2 części, podawane rano i wieczorem pozwala na jeszcze bardziej elastyczny model leczenia, bo np. można zmniejszyć dawkę nocną po dłuższym i aktywniejszym niż zwykle wysiłku popołudniowym czy wieczornym.

Pozostałe parametry samokontroli, takie jak: o ile obniża mi glikemię 1j insulin, wartości docelowe glikemii, przelicznik na węglowodany czy na 100 kcal zbilansowanego posiłku (50% weglowodanow15-20% białka i 30-35% tłuszczy) pozostają bez zmian.

Wieloletnie doświadczenia naszego ośrodka w tym „żonglowaniu insuliną w modelu intensywnej insulinoterapii” są bardzo dobre, o czym mam nadzieje przekonują wypowiedzi naszych pacjentów. Dodam, że wszyscy doskonale i z pełnym sukcesem zarządzają swoją cukrzycą.Źródło: portal Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.