Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PALISZ? - WYKONAJ SPIROMETRIĘ


Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)


Jeśli chorobę rozpozna się we wczesnym stadium, kiedy ubytek czynności płuc, czyli ich zniszczenie, jest jeszcze małe, rzędu do 25%, to wtedy, jeśli pacjent zaprzestaje palenia, choroba przestaje czynić postępyOna zwalnia swoje nasilenie również w późniejszych stadiach , ale efekty najlepsze dla pacjenta i dla społeczeństwa są wtedy, kiedy chorobę rozpozna się wcześnie i przekona chorego do zaprzestania palenia.

Wiemy, jak nałogowemu palaczowi jest trudno rozstać się z nałogiem. Nasze doświadczenia wykazują jednak, że wykrycie choroby - dzięki spirometrii, udokumentowane liczbami - połączone z informacją dla pacjenta, że jeśli przestanie palić, to choroba szczęśliwie wykryta we wczesnym stadium, nigdy mu w życiu nie zagrozi - jest bardzo silnym bodźcem.

To mocny sygnał - dla osoby w średnim wieku, w rozkwicie możliwości zawodowych, opiekującej się rodziną i myślącej o jej przyszłości. On powoduje, że na podstawie prostej porady antynikotynowej rzuca nałóg 15% palących. Obserwujemy, że to skutkuje,  gdy mówi się palącemu, że jeśli przestanie palić, to choroba przestanie być problemem, natomiast jeśli będzie kontynuował palenie, to jego przyszłość można z wielkim prawdopodobieństwem, w latach, przewidzieć: stanie się inwalidą oddechowym, będzie miał trudności z wychowaniem dzieci, z pracą, przedwcześnie umrze (co można niemal dokładnie wyliczyć).

Płuca się nie regenerują, ale płuca zdrowego człowieka dysponują rezerwami. Proszę sobie wyobrazić, że człowiek, który prowadzi umiarkowanie aktywny tryb życia, używa około 30-50%  swoich rezerw płucnych. Tylko wyczynowi sportowcy, i to w sportach, w których wymagany jest bardzo duży wysiłek mięśniowy, korzystają prawie w 100% ze swoich rezerw. Te 75%, które pozostaje, przeciętnemu człowiekowi doskonale wystarcza do późnego wieku.

W zasadzie jeszcze pół wieku temu w Europie posługiwano się pojęciem „przewlekłe zapalenie oskrzeli“, natomiast dla takiej samej choroby, polegającej na kaszlu, duszności i zaburzeniach spirometrycznych, czyli upośledzeniu czynności płuc, Amerykanie używali nazwy „rozedma“. Dokładnie w 1964 r., wymyślono neutralną nazwę, którąobecnie staramy się upowszechnić  w Polsce: „przewlekła obturacyjna choroba płuc“, w skrócie POChP.


...
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.