Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
VADEMECUM SAMOKONTROLI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO


Interpretacja pomiarów ciśnienia krwi


Pomiary ciśnienia tętniczego krwi danej osoby mogą się różnić od siebie w zależności od warunków występujących w ciągu dnia a także od pory wykonywania pomiarów. Ciśnienie tętnicze krwi może wahać się nawet od 30 do 50 mmHg w ciągu doby. U osób z nadciśnieniem wahania te mogą być nawet większe. Ciśnienie krwi rośnie podczas wysiłku fizycznego lub psychicznego a najniższą wartość osiąga podczas snu. Najlepiej dokonywać pomiarów codziennie o tej samej porze. Wielokrotne pomiary dadzą prawdziwy obraz ciśnienia. Zapisując wynik pomiaru upewnijmy się, czy zapisaliśmy dokładną datę i godzinę pomiaru.

Regularne pomiary ciśnienia krwi w warunkach domowych pomagają we wczesnym rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego oraz w ustaleniu jego przyczyny. Dostarczają również dokładniejszy i bardziej kompletny materiał do historii ciśnienia krwi pacjenta.

Poniżej w tabeli przedstawiamy znaczenie odczytów pomiaru ciśnienia krwi :

Przy wyborze ciśnieniomierza do samodzielnych pomiarów ciśnienia w domu warto zwrócić uwagę, czy aparat wyposażony jest w wskaźnik klasyfikacji ciśnienia krwi według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ( trójkolorowy pasek z boku wyświetlacza). Aparaty wyposażone w taką funkcję automatycznie umieszczają wynik pomiaru w odpowiednim przedziale zgodnie z klasyfikacją WHO.

Odczyt ciśnienia krwi Interpretacja Zalecenia
Mniej niż 100/60 mmHg Twoje ciśnienie krwi jest niższe niż powinno (hipotensja) Należy skonsultować się z lekarzem, być może wymagane jest leczenie
Mniej niż 120/80 mmHg Twoje ciśnienie jest w normie Prowadź zdrowy styl życia, aby utrzymać ciśnienie na tym poziomie
Pomiędzy 121/81 mmHg a 139/89mmHg Twoje ciśnienie krwi jest nieznacznie wyższe i powinieneś je obniżyć Należy zmienić styl życia, unikać stresu, regularnie ćwiczyć, utrzymywać prawidłową wagę
140/90 mmHg lub wyższe, które utrzymuje się przez kilka tygodni Masz nadciśnienie tętnicze (hipertensja) Należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci stosowanie odpowiednich leków.

 


„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.