Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
W DWÓCH ZDANIACH

Komisja Europejska przyznała Polsce 12 mld zł (to 20 proc. budżetu NFZ). Środki zostaną przeznaczone na profilaktykę zdrowotną, na kształcenie kadr medycznych, na lekarzy, pielęgniarki i inne zawody medyczne, ale też na infrastrukturę, na rozbudowę, przebudowę, na nowe inwestycje i wyposażenie szpitali, POZ.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na stosowanie pierwszego preparatu insuliny ludzkiej w postaci proszku do inhalacji. Szybko się wchłania, szybko przenika do krwiobiegu, ma krótki czas działania (szczyt: 12-15 minut po podaniu), przeznaczony jest do zażywania bezpośrednio przed posiłkiem.

Narodowy Fundusz Zdrowia w obecnym kształcie funkcjonuje 11 lat, czyli przetrwał rządy SLD, PiS i PO. Tymczasem program wyborczy Prawa I Sprawiedliwości zakłada jego likwidację, a ponadto zapowiada (sic!?) tanie leki, dostępność do lekarza, przywrócenie medycyny szkolnej – słowem wszystko, czego sobie życzymy.

Prawie 12,5 mld zł w okresie styczeń – maj br. zostawili pacjenci w polskich aptekach, o 7 proc. więcej niż rok temu. Fachowcy upatrują przyczyn tego wzrostem cen produktów farmaceutycznych, liczby przeziębień, a także pojawieniem się wielu nowości wśród medykamentów sprzedawanych bez recepty.

Według Europejskiego Indeksu Diabetologicznego 2014 porównującego programy prewencji i leczenia cukrzycy Polska zajmuje 25. miejsce (564 pkt) wśród 30 krajów Europy. Pierwsze zajęła Szwecja, osiągając 936 pkt (na 1000 możliwych), a za nią uplasowały się Holandia (922), Dania (863), Wielka Brytania (812) i Szwajcaria (799).

W Polsce czeka się średnio na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, tymczasem w znacznie zamożniejszej Wielkiej Brytanii – tydzień, bywa, że nawet trzy tygodnie. I jak tu narzekać?

Niewielki silikonowy pasek ma ponad sto igiełek wyposażonych z pojemniczki z insuliną i enzymy monitorujące stężenie glukozy we krwi. Amerykańscy naukowcy stworzyli inteligentny plaster, który samodzielnie wykrywa podwyższony poziom cukru we krwi użytkownika i w razie potrzeby uwalnia do jego krwiobiegu stosowną ilość insuliny.

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.