Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PRZECZYTANE W INTERNECIE


Wakacje od pompyTerapia pompą insulinową ma wiele plusów, jednak nawet najbardziej zagorzali pompiarze mają od czasu do czasu potrzebę uwolnienia się od tego błogosławionego skądinąd urządzenia. Jak to zrobić bez szkody dla zdrowia?

Zapytaliśmy praktyków – Olivię, Karolinę i Piotra. Ich posoby na czasowe „wakacje” od pompy komentuje diabetolog, pani profesor Przemysława Jarosz-Chobot.

- Jak często w życiu diabetyka pojawia się potrzeba wakacji od pompy? W jakich okolicznościach się odpinacie i na jak długo?

Piotr, 40 lat: To zależy od aktywności fizycznej, zwykle 1-2 razy w tygodniu, kiedy pływam lub biegam. Pompę w przypadku biegania odpinam na 15-30 min., na basenie na 2-3 godziny. Podczas wakacji, szczególnie jeśli spędzam je nad wodą, rezygnuję z pompy na cały okres wypoczynku, czyli np. na 2 tygodnie.

Olivia, 19 lat: Odpinam się sporadycznie i przeważnie nie trwa to dłużej niż dobę. Zwykle z powodu intensywnej aktywności, takiej jak dalekie wycieczki rowerowe czy dzień spędzony na plaży. Najdłuższym okresem bez pompy był czas matur, chciałam mieć pewność, że w najważniejszym momencie nie będę zaskoczona ewentualnym alarmem (np. brak podawania).

Karolina, 24 lata: Jestem użytkownikiem pompy insulinowej już od 15 lat, nauczyłam się z nią żyć i, na co dzień, nie muszę często jej odpinać. Zdarza się to tylko i wyłącznie podczas chodzenia na basen, oraz codziennych czynności higienicznych typu prysznic bądź kąpiel. Jednakże, jako że jestem osobą aktywną i lubiącą sporty wodne, często podczas wakacji odpinam pompę na kilka/kilkanaście dni i przechodzę na terapię z użyciem penów.

- Jak to wygląda „technicznie“? Czy zmienia się Wasza samokontrola?


...
... pełny artykuł jest na 15 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.