Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PORADY PIELĘGNIARSKIE


Zespół przewlekłego zmęczenia


Zespół przewlekłego zmęczenia jest to stan psycho-fizyczny powstały na skutek dużego zaangażowania emocjonalnego, intelektualnego i fizycznego w realizowane działania. Obserwuje się go często u osób, które zajmują się pomaganiem innym zawodowo lub społecznie.


„Wypalenie“ może pojawić się u każdego, kto wkłada serce i duszę w działania na rzecz innych. Często uważa się, że przytrafia się ono ludziom, którzy przez długi czas bardzo ciężko pracowali.

W Polsce nie rozpoznaje się zespołu przewlekłego zmęczenia jako jednostki chorobowej, ale Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała go do schorzeń układu nerwowego.

Obraz kliniczny zespołu przewlekłego zmęczenia przypomina neurastenię. Charakteryzuje go poczucie dużego zmęczenia i wyczerpania, nawet po małym wysiłku fizycznym czy umysłowym. Zaobserwowano również osłabienie koncentracji uwagi i efektywnego myślenia. Objawom tym towarzyszą dolegliwości bólowe, obniżony nastrój, drażliwość i zaburzenia snu. Przyczyny przewlekłego zmęczenia są niejasne. Jedna z hipotez przypisuje mu etiologię wirusową. Jednak jej pozycja nozologiczna nie jest jeszcze ustalona, a granice z neurastenią - nieostre.


...
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.