Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DIABETOLOGIA DLA KAŻDEGO


Domowe kuracje...


...w porę stosowane - opóźniają wystąpienie powikłań cukrzycy. O tym, jakie zabiegi wodne i wodno-cieplne możemy przeprowadzać w warunkach domowych mówi dr med. Józef Jan Świrski:W każdym stadium cukrzycy zauważalny wpływ na zmniejszenie stężenia glukozy we krwi mają kąpiele ciepłe. Ponadto sama ciepłota powoduje otwieranie się zanikających naczyń włosowatych i przedwłosowatych skóry i mięśni. Uzyskujemy wówczas przekrwienie skórne, które w czasie choroby ulega zaburzeniu. Przyspieszamy także wytwarzanie się krążenia obocznego, powstającego w trakcie zanikania drobnych naczyń.

Najprostszą postacią są kąpiele w zwykłej wodzie o ciepłocie 38- 39°C. Można także stosować kąpiel solankową o stężeniu 1,5-2%. Możemy tu wykorzystać dowolną sól, a więc: ciechocińską, bocheńską, iwonicką lub zwykłą spożywczą.

Olejki i zioła

Od dawna w użyciu były zioła, a obecnie także ich przetwory, które mają raczej znaczenie uspokajające i uprzyjemniające. Wykorzystuje się tu właściwości aromatyczne ziół, a spośród nich najczęściej lawendę, miętę, rumianek, melisę, tatarak, rozmaryn, igliwie sosny, świerku, jodły, kwiat róży aromatycznej, bzu, jaśminu. W zależności od stopnia aromatyczności, 100-500 mg wybranego ziela umieszczamy w woreczku i zaparzamy we wrzątku przez 20-40 minut, nie dopuszczając do zagotowania. Napar dolewamy do wanny wody o temp. 35-38°C. Kąpiel trwa 10-20 minut i uwarunkowana jest stanem ogólnym chorego. Im organizm słabszy, tym kąpiel krótsza.


...
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.