Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Guzy leczą prądem


Białostocki szpital MSW jako jedyny w regionie stosuje nowoczesną metodę termoablacji. Jest ona mniej inwazyjna niż zabiegi chirurgiczne.


Nowoczesną metodę usuwania nowotworowych guzów wątroby zaczęli stosować lekarze ze szpitala MSW w Białymstoku. To termoablacja, czyli metoda leczenia przy pomocy prądu przemiennego o wysokiej częstotliwości. Generowany jest on przez elektrodę w formie igły. Konsekwencją jest wzrost temperatury w guzie i martwica tkanki nowotworowej.

- Pod kontrolą USG lokalizujemy ognisko zmian i w ściśle określone miejsce wprowadzamy przez skórę igłę - opisuje dr Andrzej Kuźmicz, specjalista radiodiagnostyki wykonujący te zabiegi w szpitalu MSW.

- Włączamy generator fal. Zabieg trwa 12 minut.

Na 2-3. dzień po zabiegu chory idzie do domu.

- Te zabiegi są dużo mniej obciążające dla pacjenta niż tradycyjne operacje chirurgiczne, które niosą za sobą większe ryzyko powikłań, wymagają dłuższego pobytu w szpitalu i dłuższej rekonwalescencji - mówi dr Kuźmicz. - Są też o wiele tańsze.

Termoablacja nie wyklucza też żadnej innej obecnie stosowanej metody leczenia onkologicznego, pacjent może mieć chemioterapię czy operacje.

- To jedna z armat w walce z chorobą nowotworową, które mamy obecnie do dyspozycji i możemy stosować - mówi dr Kuźmicz.

- Na początek szacujemy, że będziemy wykonywać 2-3 takie zabiegi w miesiącu, potem pewnie więcej - mówi dr Janusz Kuźmiuk, ordynator oddziału chirurgii ogólnej szpitala MSW. - Zapraszamy zainteresowanych pacjentów do skorzystania z tej metody. Kwalifikacje do zabiegu odbywają się w naszej poradni chirurgicznej w poniedziałki. Wystarczy się zgłosić.Urszula Ludwiczak ?Kurier Poranny?
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.