Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DIABETOLOGIA DLA KAŻDEGO


Niedowład pęcherza Jak sobie pomóc


Mocz, który powstaje nieustannie w nerkach, spływa moczowodami do położonego w miednicy mniejszej pęcherza moczowego.Wraz ze zwiększeniem się objętości moczu rośnie także napięcie mięśni pęcherza, tóre osiąga swoje maksimum przy objętości moczu ok. 500 ml. Wtedy właśnie pojawia się uczucie wypełniania pęcherza i może nastąpić świadomy akt oddania moczu (tzn. skurcz mięśniówki pęcherza).

Przedstawiony w uproszczeniu mechanizm oddawania moczu w istocie jest bardziej skomplikowany, kontrolowany przez układ nerwowy autonomiczny (tzn. niezależny od naszej woli). Odrębne włókna nerwowe tego układu odpowiadają za skurcz mięśniówki pęcherza, doprowadzający do wydalenia moczu. W przebiegu cukrzycy dochodzi niekiedy do uszkodzenia tych włókien nerwowych, mówimy wtedy o neuropatii autonomicznej. Częściej dotyczy to części para-sympatycznej układu autonomicznego - czego wyrazem może być gorsze odczuwanie wypełnienia moczem pęcherza, zaburzenia w oddawaniu moczu, np. wypływ strumieniem i stałe zaleganie pewnej ilości moczu w pęcherzu lub też zmiana częstości oddawania moczu (zwykle rzadsze).


...
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.