Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
JESIENNY RELAKS - PORADNIK


NORDIC WALKING


Chorzy na cukrzycę to szczególna grupa chorych. To pacjenci z chorobami współistniejącymi (m.in. chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym), zaburzeniami gospodarki lipidowej, powikłaniami naczyniowymi dotyczącymi małych naczyń (mikroangiopatie ? retinopatia, nefropatia, stopa cukrzycowa), średnich naczyń (miażdżyca naczyń wieńcowych, zmiany zakrzepowo-zatorowe, udary).Bardzo ważnym problemem u chorych na cukrzycę (szczególnie typu 2.) jest otyłość oraz współistniejąca choroba zwyrodnieniowa stawów. Nadmierna waga ciała zmniejsza tolerancję wysiłku fizycznego pacjenta oraz jest przyczyną przeciążenia stawów kręgosłupa i stawów obwodowych. Szczególnie tym niekorzystnym zmianom poddawane są stawy kończyn dolnych (biodrowe, kolanowe, skokowo-goleniowe). Utrzymująca się otyłość i konieczność wykonywania codziennych obowiązków zawodowych i domowych w szybkim tempie prowadzi do mechanicznego zniszczenia chrząstki stawów, rozwoju zmian zwyrodnieniowowytwórczych oraz uciążliwych dolegliwości bólowych ograniczających sprawność ruchową pacjenta. Powstaje mechanizm ?błędnego koła?: nadwaga prowadzi do przeciążenia stawów i bólu a efektem końcowym jest ograniczenie aktywności ruchowej i przyrost masy ciała. To niebezpieczne w skutkach zjawisko powinno być wcześnie rozpoznane i właściwie leczone.

A jak ten problem wygląda w rzeczywistości?

Z własnego doświadczenia i danych uzyskanych podczas rozmowy z pacjentami wygląda to następująco. Pacjent dowiaduje się, że choruje na cukrzycę. Jest informowany o chorobie, prowadzona jest edukacja związana z dietą i sposobami leczenia. Pacjent i jego rodzina są informowani o powikłaniach choroby, objawach niepokojących i sposobach ich przeciwdziałaniu. Bardzo duża ilość tych informacji dotyczy samej diety (z liczeniem kalorii) oraz leczenia farmakologicznego. Oczywiście pacjent jest informowany o konieczności stosowania regularnego wysiłku fizycznego, bo przecież: dieta, ruch i leczenie farmakologiczne są podstawą skutecznego leczenia cukrzycy.

I tu pojawia się niezwykle istotny problem. Jaki wysiłek fizyczny ma podejmować pacjent z cukrzycą? Jak często ma ćwiczyć? Z jaką intensywnością mają być ćwiczenia? Ile czasu ma trwać wysiłek? Kiedy ćwiczyć, rano czy wieczorem? Jaką forma aktywności ruchowej jest najwłaściwsza dla chorego na cukrzycę? Czy wysiłek jest zawsze bezpieczny? Czy każdy chory na cukrzycę może ćwiczyć? Jak ćwiczyć: długo czy krótko, z ciężarami czy bez? Pytań jest bardzo wiele a odpowiedź nie jest prosta.


...
... pełny artykuł jest na 24 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.