Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DIABETOLOGIA DLA KAŻDEGO


Operacja elementem leczenia otyłości


Z prof. dr. hab. med. KRZYSZTOFEM LEKSOWSKIM, kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy, rozmawia Andrzej Karnowski
- W maju wykonano w Bydgoszczy pierwsze w Polsce zabiegi wycięcia dwóm pacjentkom z otyłością olbrzymią znacznej części żołądka bez rozcinania brzucha?

? Nie w Polsce. W Polsce wykonuje się je przynajmniej od 10 lat. Takich ośrodków jest obecnie kilkanaście. Najbardziej zaawansowany jest bodajże ośrodek warszawski prowadzony przez prof. Krzysztofa Paśnika. Obecnie operują tam laparoskopowo około dwustu pacjentów rocznie. Bydgoszcz była ostatnio pod tym względem białą plamą. Kiedyś pan profesor Stanisław Dąbrowiecki w szpitalu im. Jurasza zajmował się leczeniem otyłości, głównie z dostępów klasycznych, później laparoskopowo. Profesor odszedł z tego szpitala uniwersyteckiego. W Toruniu prof. Marek Jackowski także wykonuje te operacje laparoskopowo. No i w 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym od maja tego roku nasz zespół to robi.

- Na czym polega taka bariatryczna operacja laparoskopowa?

W tej chwili wykonuje się głównie dwa rodzaje zabiegów operacyjnych leczenia otyłości. U ponad 80 procent chorych robi się tzw. rękawową resekcję żołądka. Usuwa się większą część żołądka, pozostawiając jego część wielkości banana. Żołądek, który mieści u różnych ludzi półtora, dwa litry, u niektórych oczywiście więcej zawartości płynu, po operacji mieści ok. stu mililitrów. Korzyścią z tej operacji jest dla pacjenta również usunięcie tej części błony śluzowej, która wydziela różnego rodzaju hormony odpowiedzialne m.in. za poczucie głodu, za to, że człowiek tyje. A poza tym zachowana zostaje naturalna droga pokarmowa.

- Nie ma zaburzeń metabolicznych?

Są, ale znacznie mniejsze i łatwiej się je wyrównuje.

- Ale ten zabieg nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z otyłością?


...
... pełny artykuł jest na 9 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.