Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Pielęgnacja stóp


Pielęgnację stóp rozpoczynamy od analizy własnych odczuć. Jeżeli wystąpi ból, świąd, pieczenie, ziębnięcie, upośledzenie lub czucie nieadekwatne, należy przeanalizować możliwą przyczynę, równocześnie dokonując oglądu całych stóp.Dla dobra chorego jednak, nawet mimo braku przykrych odczuć każdy dzień należy rozpocząć od dokładnego obejrzenia stóp i powtórzyć tę czynność przed udaniem się na nocny odpoczynek.

Obserwujemy zabarwienie stóp. Jeżeli stwierdzimy, że jest ono inne wieczorem niż rano, inne po zdjęciu obuwia niż przy zakładaniu, to musimy sobie uświadomić na czym taróżnica polega, b

owiem naturalną jest sprawą równomierne przekrwienie stóp w pozycji stojącej i zblednięcie przy poziomym ułożeniu stóp. Jeżeli jednak znajdujemy miejsca o intensywnym rumieniu lub zblednięciu, nasuwa to już obawy o nieprawidłowość. Oglądamy paznokcie, ich bezpośrednie okolice, szpary międzypalcowe, a w przypadku, gdy były już nieprawidłowości w postaci zgrubień, modzeli, pęknięć skóry, ranek lub miejsc bolesnych, to staramy się na nie zwrócić szczególną uwagę, kojarzyć z odczuciami i w porozumieniu z lekarzem podejmować stosowne działania.

Przy oględzinach stóp staramy się czynności te wykonywać zawsze przy jednakowym oświetleniu - naturalnym lub jeżeli sztucznym, to korzystając z tej samej lampy i przy tym samym kącie nachylenia. Do obejrzenia miejsc trudniej dostępnych lub przy kłopotach związanych z niesprawnością ruchową lub nadwagą można posłużyć się lustrem lub ich zestawem. Niekiedy może zajść konieczność skorzystania z pomocy współdomowników.


...
... pełny artykuł jest na 13 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.