Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 27 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
JESIENNY RELAKS - PORADNIK


Uciekaj od depresji


Ponure, deszczowe i coraz krótsze dni sprzyjają nastrojowi smutku, przygnębienia. Możemy się przed tym bronić m.in. zażywając ruchu, dbając o dobre oświetlenie, ale także wzajemny uśmiech i życzliwość.
Jesteśmy częścią natury. To, co się w niej dzieje, wpływa też na nasze zdrowie i samopoczucie. Jesień w przyrodzie, to okres, kiedy gnębią nas infekcje wirusowe, choroby reumatyczne ? ale również pogarsza się nasze ogólne samopoczucie. Częściej jesteśmy senni, apatyczni. Ponura pogoda nie sprzyja dobremu nastrojowi. Wprost przeciwnie. Jak podkreślają lekarze, zdecydowanie częściej niż wiosną czy latem, miewamy teraz skłonności do zachowań depresyjnych. Ma to bezpośredni związek z długością dnia i natężeniem światła. Światło, co zauważono już dawno, korzystnie wpływa na wytwarzanie w mózgu (szyszynce) melatoniny ? hormonu pełniącego ważne funkcje w naszym organizmie, m.in. regulującego u kobiet długość cyklu rozrodczego. Syntezę melatoniny wzmaga światło padające na siatkówkę oka.

Każdy miewa chandrę

? Nastrój smutku, przygnębienia, chandry może pojawić się u każdego ? uspokaja psychiatra, dr Sławomir Rogowski. ? To normalna reakcja psychiczna na przykre zdarzenia, problemy w pracy, ale też brzydką pogodę. Można sobie z tym radzić na różne sposoby: dłuższy spacer i relaks, spotkanie ze znajomymi, dobry film czy książka, wzajemna życzliwość i uśmiech w domu i pracy, prze bywanie w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Trzeba jednak pójść do lekarza, jeśli zły nastrój, ?psychiczny dołek? ciągnie się dłużej, ponad dwa tygodnie. Z pewnością mamy wówczas do czynienia z depresją sezonową (nazywaną też zimową), wymagającą leczenia. Sezon tych depresji właśnie się zaczął - z największym nasileniem pojawiają się w listopadzie i grudniu (najkrótsze dni). Wtedy i do poradni psychiatrycznych zgłasza się więcej osób.


...
... pełny artykuł jest na 27 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.