Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
W dwóch zdaniach


- Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zmiany zwyrodnieniowe stawów, miażdżyca, której skutkiem może być udar mózgu, zaburzenia endokrynologiczne ? o tym m.in. dyskutować będą uczestnicy V Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością w dniach 17-19 września br. w Białystoku. Lekarze zamierzają też spojrzeć na otyłość przez pryzmat różnic płciowych.

- Ministerstwo Zdrowia planuje utworzyć dzienne szpitale dla osób po 65. roku życia. W ramach programu ?Dzienne domy opieki medycznej? ma powstać na początek 40 takich placówek, w których seniorom przez 30 ? 120 dni zostanie zapewniona pomoc pielęgnacyjna, opiekuńcza specjalistów w dziedzinie rehabilitacji, geriatrów, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków.

- W Polsce aktywnych zawodowo jest ok. 29 tys. lekarzy, wśród których niemal 80 proc. to specjaliści. Niepokoić może wysoka średnia wieku ? 55 lat, co świadczy o starzeniu się tej grupy zawodowej.

- W jednym ze szpitali w Świętokrzyskiem zaproponowano pacjentowi złotówkę (sic!) odszkodowania za błąd medyczny. Karykaturalne zadośćuczynienie to efekt zniesienia obowiązku ubezpieczenia placówek lecznictwa zamkniętego i wysokości odszkodowania ? określa je sam szpital.

- Na 21. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad młodzieżą z cukrzycą czuwał zespół medyczny (lekarz, pielęgniarki, dietetyczka, ratownik medyczny, psycholog). Podczas festiwalu, a nawet wcześniej, bo od 28 lipca Fundacja Diabeciaki i Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy zapraszały diabetyków do Diabetobusu z miejscami do zrobienia pomiaru poziomu cukru, do wykonania zastrzyku, pojazdu wyposażonego w lodówki do przechowywania insuliny.

- Mieszkańcy Podhala coraz częściej kupują środki przeciwbólowe czy tabletki antykoncepcyjne na Słowacji, także te na receptę wystawioną, przez polskiego lekarza. Leki u naszych południowych sąsiadów są niekiedy o 30 proc. tańsze.

- Tańsze bądź bezpłatne leki mogłyby - zdaniem resortu zdrowia - prowadzić do ich jeszcze większego nadużywania. Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki twierdzi, że co trzecia hospitalizacja w Polsce osób po 65. roku życia spowodowana jest przyjmowaniem zbyt dużej liczby leków jednocześnie.

- Większość Polaków (72 proc.) gotowa jest dopłacać z własnej kieszeni do nowoczesnej diagnostyki i leczenia - ocenia na podstawie badań Research Cloud. To co gotowy jest sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia odbiega od potrzeb, odstaje od nowoczesnych standardów diagnostyki i terapii, pozwalających na szybszą poprawę stanu zdrowia, na oddalenie ryzyka ewentualnych powikłań. Pacjenci coraz powszechniej dostrzegają postęp w medycynie. Wielu gotowych jest dopłacić do leczenia, chce mieć możliwość wyboru. ?Obecny system ochrony zdrowia funkcjonuje tak, że pacjent musi skorzystać ze standardu oferowanego przez NFZ lub w stu procentach pokryć koszt leczenia prywatnego. Pacjentowi nie daje się zatem innego wyboru. Nie ma możliwości, aby otrzymać świadczenie zdrowotne w ramach NFZ i dopłacić np. tylko za wstawienie nowocześniejszego implantu niż ten, którego koszt sfinansowałby normalnie NFZ. Jak pokazują wyniki ankiety, Polacy chcą mieć możliwość takiego wyboru?? mówi Janusz Szafraniec, prezes Polmedu.ajk
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.