Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Czas na zdrowiePo obietnicach wyborczych przychodzi pora na ich realizację. Naobiecywano pacjentom sporo. Czy opiekę zdrowotną wyleczy zwycięska partia obdarzona dużym mandatem zaufania społecznego? Czas pokaże. Choć tu czas nie będzie goił ran, jeśli w ogóle są obecne.

Zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość obiecywało jako receptę na uzdrowienie kolejek do lekarzy … likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia. I zapewne zechce finansować służbę zdrowia z budżetu państwa. Tylko że moim zdaniem włączenie tego sektora nosi w sobie ryzyko zmniejszenia środków finansowych na ochronę zdrowia. Tymczasem od lat nakłady na zdrowie rosły, mimo że nie wszyscy pacjenci to odczuwali.

Pewnie NFZ nie jest doskonały. Czy jednak nie warto podjąć próby jego uzdrawiania? Czy likwidacja zagwarantuje lepszy sposób finansowania, poprawi organizację lecznictwa?

Zlikwidowanie Funduszu? No dobrze. Ale coś, ktoś musi zastąpić tę państwową jednostkę organizacyjną, wypełniającą w naszym systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika, który ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego finansuje świadczenia zdrowotne, refunduje leki. Ktoś będzie musiał prowadzić rozliczenia choćby ze szpitalami.

Nie wiem skąd PiS weźmie środki na zapowiadane obniżki cen leków refundowanych, na sprezentowanie pacjentom powyżej 75. roku życia darmowych lekarstw. Tak jak nie bardzo wiem, jaką korzyścią dla chorych miałoby być uniemożliwienie komercjalizacji, prywatyzacji lecznictwa zamkniętego, utworzenie sieci szpitali publicznych. Ale życzę powodzenia.

Ochrona zdrowia to niezwykle trudna dziedzina. W Polsce każdy ma do niej prawo. Władze publiczne mają ustawowy obowiązek do zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Mam wrażenie, że ciągle nie ma u nas przemyślanej strategii w systemie ochrony zdrowia. Zbyt wiele działań ma charakter doraźny, jak choćby wprowadzony w ogromnym pospiechu pakiet onkologiczny.

Zdowie kosztuje. Musi kosztować dużo, jeśli nowoczesność ma być wszechobecna w lecznictwie Polaków. Tego nie da się osiągnąć, bez rosnących nakładów na służbę zdrowia. I musimy mieć tego świadomość. Tak jak partie polityczne muszą mądrze wydawać pieniądze na ten cel. Wszyscy wiemy, że lepsze jest zdrowie niż pieniądze. Warto jednak pamiętać, że bez pieniędzy trudno być zdrowym.Andrzej Karnowski
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.