Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


Edukacja też od święta


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzono 14 listopada. W Polsce centralne uroczystości odbyły się w Bydgoszczy. Brali w nich udział uczestnicy planowanego następnego dnia VIII Krajowego Walnego Zebrania Delegatów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.


Prezes Andrzej Bauman otworzył obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.


Wybrani przez Kapitułę laureaci odebrali statuetki ?Kryształowego Kolibra?.


Wysłuchano dziesięciu wykładów i doniesień


Aleksander Doba ? Podróżnik Roku 2015 ? na chwilę przed opowieścią o swoim rejsie przez Atlantyk.


W czasie przerw stoiska odwiedzali uczestnicy uroczystości. Fot. Stanisław Dobrowolski


- Najważniejsza w leczeniu chorych na cukrzycę jest edukacja – podkreślił w swoim wystąpieniu podczas rozpoczęcia obchodów Dnia Walki z Cukrzycą prezes Zarządu Głównego PSD Andrzej Bauman. Wskazał na niedomagania w tym zakresie. Jako jeden z przykładów podał niewykorzystanie specjalnie przeszkolonych w zakresie diabetologii pielęgniarek-edukatorek, które zajmują się innymi obowiązkami niż edukacja pacjentów z cukrzycą.

Uznanie za działania dla chorych

Uroczystości w sali konferencyjnej hotelu „Brda” w Bydgoszczy były okazją do uhonorowania osób działających na rzecz środowiska chorych. Wicewojewoda kujawsko-pomorski Elżbieta Rusielewicz Złoty Krzyż Zasługi wręczyła Rafałowi Aleksandrowi Walasowi (po raz drugi) i Mariuszowi Borkowskiemu. Srebrnym Krzyżem Zasługi uhonorowano Henryka Domagałę, Grzegorza Kawkę, Włodzimierza Lewina i Jacka Rzeszotarskiego, zaś BKZ – Joannę Roman, Edwarda Szybowskiego, Michała Jerzego Wieczorka oraz Mariusza Zarajczyka.

Wręczono też statuetki „Kryształowego Kolibra” za rok 2015. Kapituła tego konkursu w kategoriach: „Lekarz roku” uhonorowała dr n. med. Elżbietę Popławską z Niepublicznego Specjalistycznego ZOZ Ośrodka Diabetologicznego POPULA w Białymstoku, „Pielęgniarka roku” – mgr Beatę Kornatkę z Centrum Diabetologicznego w Łodzi, „Społecznik…” – Teresę Jaskółę (z OM PSD w Łodzi), ”Darczyńca…” – Roberta Pawłowskiego, burmistrza Złotoryi, „Osobowość…” – Krystynę Kiedrowicz (z OW PSD w Gdańsku), „Urządzenie…” – firmie Hand-Prod za glukometr Cera-Chek 1 code.

Medalem „Za Zwycięstwo nad Cukrzycą” uhonorowano Stanisława Chowańca. Otrzymał odznakę platynową za 53 lata udanych zmagań z chorobą, z zachowaniem przy tym wysokiej jakości życia.

Psychologiczny problem z dietą

Niewątpliwe najważniejszą częścią spotkania diabetyków była część edukacyjna. Wykłady prowadzili lekarze z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracownicy naukowi.

Psychologiczne problemy z dietą omówił prof. dr hab. med. Roman Junik, kierownik Kliniki. To wystąpienie dobrze korespondowało z tegoroczną tematyką ustaloną przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną – „Zdrowe odżywianie naszym prawem, nie przywilejem: Działajmy już dziś by zmienić jutro”.


...
... pełny artykuł jest na 20 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.