Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ZDROWIE DLA KAŻDEGO


Gdy boli głowa


Prawie wszyscy ludzie (ponad 96 proc.) miewają jakieś bóle głowy. Na szczęście, przeważnie pojawiają się one sporadycznie i same mijają, ale niektóre trzeba leczyć.Jedenastoletni Wojtek trafił do szpitala z powodu bardzo silnych bólów głowy. Pojawiały się ostatnio tak często, że zaczął opuszczać lekcje, gorzej się uczyć. Właściwie nie ma człowieka, od dziecka do dorosłego, który nie wiedziałby, co to ból głowy. Medycyna wyróżnia aż około 70 różnych bólów głowy. Niektóre dają się leczyć, inne trzeba przeczekać, przespać i w ogóle przyzwyczaić się, że je miewamy.

Na szczęście, ok. 80 proc. bólów – określanych jako przygodne – pojawia się sporadycznie i same mijają. Z pozostałymi są problemy, czasem bardzo duże.

Rodzaje bólów głowy Lekarze dzielą bóle na samoistne i objawowe. Do pierwszej grupy zaliczają migrenę, bóle typu napięciowego (ze stresu, zmęczenia, braku snu) i tzw. klasterowe (napadowe, w okolicy oczodołów i skroni). Ale są też bóle przygodne, np. po nadużyciu alkoholu, z nadmiaru słońca.

Do drugiej grupy należą te, które są objawem choroby układu nerwowego (np. udary mózgu, zapalenia opon mózgowych, krwotoki śródmózgowe, guzy mózgu) lub schorzeń okulistycznych (np. jaskra, wady wzroku), laryngologicznych (zapalenie zatok, nieżyty nosa), internistycznych (infekcje bakteryjne i wirusowe, np. grypa, zatrucia, nadciśnienie lub niedocisnienie tętnicze). Także bóle o podłożu psychogennym (w depresji, zaburzeniach nerwicowych).

Inne przyczyny, które mogą powodować bóle głowy, to: zmiany w kręgosłupie (chorobowe, zwyrodnieniowe); zaburzenia w pracy żołądka i jelit (problemy z trawieniem i wchłanianiem); miesiączki i okresy przekwitania; wrażliwość na zmiany atmosferyczne (np. wiatr, wilgoć); napięcia mięśniowe w okolicy szyjno-barkowej; urazy głowy.

Tajemnice migreny

Do najczęściej występujących – i najbardziej dokuczliwych – należą bóle migrenowe. Cierpi na nie 15-17 proc. kobiet i ok. 5 proc. mężczyzn. Przekładając na liczby – w Polsce migrenę miewa regularnie około dwóch mln osób, w USA – 28 mln. Tam roczne koszty leczenia przekraczają 17 mld dolarów. A więc to choroba społeczna.


...
... pełny artykuł jest na 8 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.