Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Nowe leki na alzheimera


Do tej pory leczono tylko objawy tej choroby, ale nie likwidowano przyczyny, więc alzheimer był nieuleczalny. Nie było wiadomo, jak zahamować proces odkładania się beta-amylcidu, który niszczył komórki. Dopiero teraz naukowcy odkryli jak to zrobić. Jest więc światełko w tunelu. Mamy w końcu leki na alzheimera - solanezumabie i gantenerumabie, o których głośno.

- W tej chwili jesteśmy w absolutnie przełomowym okresie, ponieważ mamy już próby przyczynowego leczenia choroby Alzheimera – mówi prof. Maria Barcikowska z Kliniki Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW. – Leki te działają na zasadzie przeciwciała przeciwko betaamyloidowi.

Przypomnijmy, że chodzi o białko, które odkłada się w mózgu chorego człowieka i powoduje utratę pamięci.

Działanie tych leków spowoduje, że beta-amyioid nie będzie się odkładał w mózgu. I na tym polega nowość - jest to próba działania na przyczynę choroby. Leczenie to stosowane jest obecnie u członków rodzin pacjentów, u których stwierdzono mutację jednogenową - w genie dla białka prekursorowego dla beta-amyloidu i w genach dla presenilin 1 i 2.

Na alzheimera choruje 15-21 mln ludzi na świecie, w Polsce ok. 250-350 tys.

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.