Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DIABETICA EXPO 2015


Okno do zdrowia


Toruń po raz 19. gościł lekarzy specjalizujących się w leczeniu cukrzycy, ale też osoby dotknięte tą chorobą. Podczas Diabetica Expo 2015 w dniach 25-26 września przez aulę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jej foyer przewinęło się blisko 1200 osób.


Wykłady obejmowały kilka bloków tematycznych. Jeden z nich szukał odpowiedzi na pytanie: ?Jak żyć obok choroby??


I na stoiskach targowych odwiedzający je mieli okazję do poszerzenia swej wiedzy na rozmaite tematy. Fot. Andrzej Karnowski


- Nie ma w Polsce drugiej takiej konferencji, która by łączyła lekarzy z pacjentami – stwierdziła podczas otwarcia XIX Ogólnopolskiego Sympozjum Diabetologicznego Diabetica Expo 2015 i XIII Ogólnopolskiego Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości prof. dr hab. med. Irena Ponikowska, przewodnicząca komitetu naukowego tego forum. – To jest jedyne takie wydarzenie w Polsce, jedyne takie spotkanie, które łączy interesy obu środowisk – one są spójne. Dążymy do tego samego celu: lepszej jakości życia, dobrego wyrównania cukrzycy…

Sympozjum w auli uniwersyteckiej 30 prelegentów, w tym co trzeci z tytułem naukowym profesora, mówiło przede wszystkim o leczeniu cukrzycy i jej powikłań, o nowych lekach stosowanych w terapii tej choroby. Wykładów wysłuchało też blisko 200 lekarzy, pielęgniarek, edukatorów. Jedna z sesji poświęcona była „Receptom na zdrowsze życie z cukrzycą”. Podczas forum poświęconego profilaktyce i leczeniu otyłości poruszano m.in. kwestie związane z przeciwwskazaniami do leczenia otyłości ogromnej metodami operacyjnymi, wydatkom energetycznym w czasie różnych form aktywności fizycznej osób otyłych.

Prof. dr hab. Anna Noczyńska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaprezentowała „Znaczenie wysiłku fizycznego w terapii cukrzycy” (Rozmowę „Pena” z prelegentką zamieszczamy w innym miejscu).

Prof. Irena Ponikowska – kierownik Katedry Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosiła referat pn. „Profilaktyka jest najważniejsza - czas to realizować”. Stwierdziła m.in., że średnia długość życia w krajach europejskich wynosi 79 lat. Najkrócej żyją Litwini, Bułgarzy, Rumuni, a najdłużej Hiszpanie i Włosi. W Polsce średnia długość życia wynosi prawie 77 lat. Jeżeli chodzi o wydatki na ochronę zdrowia, to w krajach UE na leczenie szpitalne przeznacza się ok. 27 proc. tych wydatków, na leczenie sanatoryjne - nawet do 45 proc., na opiekę długoterminową – do 24 proc., a na prewencję – średnio ok. 6 proc. W Polsce natomiast więcej wydajemy na opiekę szpitalną, opiekę ambulatoryjną, na leki, zaś na prewencję znacznie mniej – jedynie 3 proc. – Koszty zdrowotne na jednego obywatela w Polsce są zdecydowanie mniejsze – prawie dwukrotnie – artykułowała m.in. profesor.

Do wykładu jednego z bardziej znanych amerykańskich epidemiologów, wygłoszonego w Bostonie w czerwcu br. na zebraniu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego, nawiązał prof. dr hab. med. Jacek Sieradzki z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. – Całą ideę swego wykładu przestawił on – mówił prof. Sieradzki – w bardzo niepokojących słowach. Mianowicie, że my wygrywamy bitwy w cukrzycy: mamy nowe leki, nowe sposoby diagnozowania, monitorowania, natomiast ciągle przegrywamy wojnę o cukrzycę. Dlaczego? No bo chorych jest coraz więcej. Liczba osób na tej sali też to pokazuje…

Batalia o mniejsze koszty leczenia


...
... pełny artykuł jest na 11 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.