Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
TEMAT NUMERU


Sposób na ochronę komórek trzustki


Kilkunastoletnia Małgosia, pacjentka z cukrzycą Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, przez półtora roku nie musiała wstrzykiwać sobie insuliny.


- Podczas badań immunologicznych okazało się, że przeciwciała, które niszczyły komórki beta trzustki po prostu zniknęły – mówi prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec, kierownik tej kliniki.

Na Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku opracowano szczepionkę, która umożliwia dzieciom chorym na cukrzycę, których masa ciała wynosi co najmniej 30 kilogramów, powstrzymać autodestrukcję organizmu. Zastosowano ją u 30 pacjentów, u wielu z nich nastąpiła remisja choroby. Powstrzymano degradację komórek trzustki.

- Pobieramy pacjentowi nawet do pół litra krwi i wyciągamy z niej kroplę, nie więcej niż łyżeczkę od herbaty i potem rozmnażamy te komórki do bardzo dużych ilości i podajemy dwukrotnie, tak, żeby wyrównać ten niedobór, który jest u dziecka – informował na wizji TVN24 prof. dr hab. med. Piotr Trzonkowski, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Chodzi o wyizolowanie z krwi 8-9-letniego diabetyka komórek regulatorowych. Z 250 mililitrów udaje się ich pozyskać jedynie ok. tysiąca. To zdaniem naukowców - niewiele. Dlatego namnaża się je do miliardów w laboratoriach. I to jest fenomenalne. Po dwóch tygodniach pacjent otrzymuje je na powrót, tyle że w ogromnejilości. W ciągu pół roku zabieg  trzeba powtórzyć. Tym samym pozwala to chronić zdrowe komórki trzustki, hamuje degradację komórek. Układ odpornościowy przestaje atakować trzustkę.

Nowa metoda naukowców z Gdańska wymaga dalszych prac badawczych. Nim wejdzie do praktyki lekarskiej potrzeba czasu … i pieniędzy. Na kontynuację obiecujących badań udało się pozyskać 7 mln zł. Ta metoda, na razie ograniczona do kilkuletnich dzieci z cukrzycą, może być przełomowa w leczeniu choroby najmłodszych pacjentów insulinozależnych.

Tymczasem rodzice dzieci z cukrzycą zasypują pytaniami, prośbami gdańskich lekarzy, najczęściej z Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii GUM. „Szczepionka przeciw cukrzycy” rodzi wielkie nadzieje.AK
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.