Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Metformina ? cudowny lek?


Jednym z leków na dożycie stu lat może okazać się metformina ? preparat wykorzystywany rutynowo w terapii cukrzycy typu 2. u osób starszych.


Antyhiperglikemiczne działanie tego leku pozwala przezwyciężyć oporność organizmu na insulinę. Wynika to głównie ze zwiększonego wykorzystania glukozy przez tkanki obwodowe oraz jelito.

Cudowny lek – jak określają naukowcy metforminę – ma szczególne zastosowanie u pacjentów z nadwagą i otyłością, ponieważ obniża również poziom cholesterolu i glicerydów. Zdaniem amerykańskich naukowców, metformina może wydłużyć życie chorym na cukrzycę, którzy statystycznie rzecz ujmując – żyją krócej o osiem lat niż osoby cieszące się zdrowiem. Mogą oni żyć nawet o 15 proc. dłużej , niż pacjenci niechorujący na cukrzycę, pod warunkiem, że regularnie przyjmują metforminę. Metformina – dodajmy – działa także przeciwnowotworowo. Podawana eksperymentalnie myszom, przedłuża im życie aż o 40 proc. i wzmacnia kości.

Badacze doszli do wniosku, że ten popularny i stosunkowo tani preparat spowalnia proces starzenia na poziomie komórkowym, działając podobnie jak niskokaloryczna dieta bogata w błonnik, której działanie na długowieczność zostało naukowo udowodnione.

W tym roku w USA rozpoczną się zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne z udziałem trzech tysięcy pacjentów, które mają wykazać wpływ metforminy na długowieczność.(reg)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.