Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
NIEDOCUKRZENIA


Gdy cukier wariuje


O niedocukrzeniu, zwanym hipoglikemią, mówimy wówczas, gdy stężenie cukru we krwi spadnie poniżej 60 mg%.


Obfite poty


Uczucie osłabienia


Niepokój, lęk


Drżenie mięśni rąk i nóg


Uczucie głodu


Kołatanie serca


Zaburzenia widzenia


Ból i zawroty głowy


Skłonność do płaczu i gniewu


Zaburzenie funkcji intelektualnych


Przy nagłym powstaniu niedocukrzenia najczęściej obserwujemy drżenie mięśni, uczucie głodu, poty, osłabienie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości, utratę przytomności. Przy stopniowym, powolnym niedocukrzeniu pojawia się płaczliwość, zaburzenie równowagi, zaburzenia widzenia i orientacji, uczucie lęku bądź gniewu, utrata funkcji intelektualnych.

Zdarza się, że chorzy mylnie interpretują objawy niedocukrzenia. Jeśli jest to możliwe, najlepiej zbadać glukometrem stężenie cukru we krwi.

Przyczyny niedocukrzenia

  • Nadmiar insuliny w organizmie. Na przykład pomyłkowo nabrano za dużą dawkę insuliny do strzykawki albo ustalona dawka jest za wysoka.
  • Błędy w diecie. Nie zjadłeś posiłku po wstrzyknięciu insuliny, posiłek był za mały, przerwa między posiłkami była za długa.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny. W tej sytuacji trzeba skorygować dawkę insuliny lub zjeść dodatkowy posiłek.
  • Wypicie alkoholu.

Co robić przy niedocukrzeniu

Po zjedzeniu kilku łyżek cukru, wypiciu szklanki słodzonej wody lub soku (cocacoli) w ciągu 5-10 minut stężenie cukru we krwi wzrasta. Następnie po kilku minutach można spożyć dodatkowy posiłek zawierający węglowodany i białko.

Szczególnie trudno rozpoznać niedocukrzenie w nocy w czasie działania insuliny wolnodziałającej, wstrzykniętej wieczorem. Jeśli podejrzewasz, że w nocy występują niedocukrzenia, wtedy trzeba mierzyć poziom cukru we krwi o godzinie 1 i 4 w nocy. Ważne jest też badanie cukru o godz. 22 przed snem. Jeśli masz niskie wartości cukru we krwi (np. 120 mg%) – należy spożyć dodatkowy posiłek. Osobom nieprzytomnym należy podskórnie wstrzyknąć (lub domięśniowo) 1-2 mg glukagonu.(reg)
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.