Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DOMOWE SANATORIUM


Leczenie światłem


Światło wpływa uspokajająco na układ nerwowy człowieka, usuwa zmęczenie, wyzwala i mobilizuje rezerwy sił oraz energii, potęguje zdolność do pracy umysłowej i fizycznej, zwiększa chęć do życia.Światło odgrywa istotną rolę w biologii, medycynie, a także w codziennym życiu człowieka. W zależności od rodzaju promieniowania (długości fali świetlnej) i energii promienistej przebiegają różnorodne procesy biochemiczne zarówno w świecie roślin, jak i w organizmach zwierząt i ludzi. Powszechnie znany jest fakt tzw. fototropizmu, tj. zwracania się części naziemnej rośliny w kierunku światła. Jeśli roślina rośnie w cieniu, nie rozwija się prawidłowo, jest niedostatecznie zielona, blada, cienka, wątła i nie osiąga pełnej dojrzałości.

Znany jest od dawna niszczący wpływ światła na niektóre rodzaje bakterii chorobotwórczych. W zależności od długości fali dzielimy światło na widzialne i niewidzialne dla ludzkiego oka. Każde z nich ma różne działanie biologiczne, fizyczne i biochemiczne.

Zastosowanie światła w lecznictwie

Światło widzialne, emitowane przez zwykłe żarówki, jest mieszaniną różnej długości fal i ma przede wszystkim działanie cieplne. Przenika do tkanek na głębokość zaledwie od dwóch do trzech milimetrów, jest to więc działanie powierzchowne.

W celach leczniczych stosuje się tzw. lampy sollux (od łacińskiego sol - słońce i lux - światło). Najprostszym rodzajem solluxu jest zwykła żarówka o zwiększonej mocy, tj. 300 do 1500 W. W warunkach domowych stosuje się zwykle moc do 500 W. Wadą jej jest nadmierne rozpraszanie energii świetlnej, które powoduje duże straty. Można to określić jako rozrzutność i niegospodarność energetyczną.

Od paru lat stosowane są promienniki o mocy 150, 250, 350 i 500 W, mające w tylnej części posrebrzony reflektor, który powoduje odbicie prawie całej ilości energii i kierowanie snopu spolaryzowanego światła na określoną część skóry. Konstrukcja promiennika pozwala na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przy jednoczesnym zwiększeniu efektu cieplnego.


...
... pełny artykuł jest na 22 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.