Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
DIABETOLODZY REKOMENDUJĄ


Różne stężenia w różnym wieku


Każdy pacjent z cukrzycą powinien wiedzieć jakie powinien osiągać poziomy cukry we krwi. I na ogół wie. Inna rzecz, że wiedza na ten temat bywa niepełna, nieuporządkowana, niekiedy zafałszowana. Warto więc zadać sobie pytanie: Czy moja cukrzyca jest dobrze leczona?


Polskie Towarzystwa Diabetologiczne opracowuje Zalecenia Kliniczne. Co roku aktualizowane. Dla lekarzy. Ale dobrzy byłoby, aby i chorzy najważniejsze tezy tych zaleceń poznali. Dlatego niektóre rekomendacje PTD przybliżamy naszym Czytelnikom.

Jaki „cukier”

W cukrzycy typu 1. rekomendowana wartość stężenia glukozy powinna się mieścić w przedziale 70-110 mg/dl. Podobne wartości dotyczą pory przed każdym posiłkiem. Zalecane poziomy po posiłkach to wielkości nie przekraczające 140 mg/dl. W nocy, między godziną druga a czwartą, powinny być wyższe niż 60 mg/dl.

Zalecenia nie precyzują jakie stężenia powinny być u osób dotkniętych cukrzycą typu 2. i określają je następująco: „należy się kierować poziomem HbA1c”, a więc wartościami hemoglobiny glikowanej.

Ocena średnich wartości

Poziom HbA1c pozwala ocenić leczenie cukrzycy każdego typu. Daje obraz średniej glikemii za okres 3 miesięcy poprzedzających badanie. I tak hemoglobina wielkości 5% oznacza średnie stężenie glukozy w osoczu 97 mg/dl (od 76 do 120), 6% - 126 mg/dl, 7% - 154 mg/dl, 8% - 183 mg/dl.

Wartości hemoglobiny glikowanej pozwalają ocenić skuteczność leczenia, wprowadzić korekty w terapii cukrzycy....
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.