Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 17 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
STRONY Z PROMOCJĄ


VADEMECUM SAMOKONTROLI NADCIŚNIENIA TĘTNICZEGO


Dlaczego warto mierzyć ciśnienie w domu?

Lekarz , aby ustalić , czy pacjent ma nadciśnienie tętnicze potrzebuje więcej niż jeden wynik pomiaru, ponad to pomiary ciśnienia wykonywane w gabinecie lekarskim mogą powodować tzw. „syndrom białego fartucha” i wpływać na podwyższenie ciśnienia nawet o 25- 30 mmHg. Samodzielny pomiar w domu, gdy pacjent jest zrelaksowany jest doskonałym sposobem sprawdzenia wartości ciśnienia krwi, jest łatwy do wykonania i przyczynia się do poprawy współpracy pacjenta z lekarzem. W warunkach domowych zalecane jest wykonywanie pomiarów przy użyciu ciśnieniomierzy elektronicznych półautomatycznych lub automatycznych z mankietem zakładanym na ramię.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Pomiaru ciśnienia krwi należy dokonywać zawsze o tej samej porze dnia np.: przed posiłkiem i przyjęciem leków ( najlepiej dwa razy dziennie). Pół godziny przed pomiarem nie powinniśmy pić herbaty, kawy ani palić papierosów, a bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia należy w wygodnej pozycji przez kilka minut trochę odpocząć, wyciszyć się. Pomiar należy wykonać w wygodnej siedzącej pozycji, a rękę na której dokonujemy pomiaru stabilnie Ciśnieniomierz automatyczny naramienny UA-651 oprzeć na stole. Koniecznie pamiętaj, by ręka była rozluźniona a ubranie nie uciskało ramienia . W trakcie pomiaru bezwzględnie nie należy się ruszać, ani rozmawiać.

Kolejne pomiary należy wykonywać w odstępach minimum 10 minut. Pamiętaj, aby pomiar był wiarygodny należy prawidłowo założyć mankiet. Źle założony mankiet (zbyt ciasno lub zbyt luźno) może uniemożliwić dokonanie pomiaru. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar mankietu znajdującego się w zestawie lub sprawdzić jakiej szerokości mankiet można dokupić opcjonalnie do wybranego modelu ciśnieniomierza. Mankiet standardowy M służy do pomiaru ciśnienia u osób dorosłych. W przypadku osób otyłych lub z większym bicepsem, należy zastosować większy mankiet o rozmiarze L lub XL. Zastosowanie zbyt dużego lub zbyt małego mankietu jest przyczyną błędu pomiaru.

Wszystkie uzyskane wyniki pomiarów ciśnienia w domu należy zapisywać w dzienniczku i pokazywać lekarzowi podczas wizyty. Wiele ciśnieniomierzy posiada opcję zapamiętywania dokonanych pomiarów, co również umożliwia dokładną konsultację z lekarzem.


...
... pełny artykuł jest na 17 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.