Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
PYTANIA O CUKRZYCĘ


SamokontrolaCo oznacza termin hemoglobina glukozylowana?

- Nazwa stosowana obecnie to hemoglobina glikowana, w skrócie HbAlc. Jest to część hemoglobiny zawartej w krwince czerwonej, która połączona jest z glukozą poprzez wiązanie białko-cukier. W cukrzycy ilość związanych białek z glukozą jest większa niż u osób zdrowych i proporcjonalna do stężenia glukozy we krwi. HbAlc odzwierciedla średni stopień wyrównania cukrzycy przez dłuższy okres – ostatnie 6-12 tygodni. Jest to ocena sumy czasu trwania epizodów hiperglikemii w tym okresie. Badanie to można powtarzać nie częściej niż co 2- 3 miesiące.

Czy hemoglobina glikowana wynosząca 6,9% jest wartością prawidłową?

- U ludzi zdrowych HbAlc mieści się w granicach 5-6%. U pacjentów z cukrzycą hemoglobina glikowana do 8% świadczy o dobrym leczeniu, w przedziale 8-9% – dostatecznym, a powyżej 9% – o złym leczeniu. Oznaczenia w typie 1. cukrzycy powinno wykonywać się 4 razy do roku, w typie 2. - rzadziej.

Dlaczego mój lekarz zlecił mi badanie białkomoczu całodobowego? Dotychczas nie chorowałem na nerki. Cukrzycę mam od 6 lat.


...
... pełny artykuł jest na 3 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.