Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Kuchnia diabetyka


Dlaczego warzywa


Ilość węglowodanów jakie zawierają warzywa jest trochę zróżnicowana. Stąd dla potrzeb diabetyków podzielono warzywa na grupy. Przedstawia to tabela.Jest ona szczególnie pomocna osobom stosującym wymienniki węglowodanowe w postaci jednostek chlebowych (1 jednostka = 12 g węglowodanów). Zrozumiałe jest bowiem, że warzywa muszą być wliczane do dziennej puli wymienników węglowodanowych. Codziennie trzeba zaś zjadać ok. 0,5 kg warzyw. Przy tym przynajmniej połowę powinny stanowić surówki. Oczywiście, jeść należy różne warzywa. Tylko jednorazowo tych z grupy I można zjeść bardzo dużo, a tych z grupy III mniej (patrz tabela). Najlepiej zaś łączyć różne warzywa w surówki czy sałatki. Z większą rozwagą trzeba tylko spożywać potrawy z suchych nasion roślin strączkowych. Nasiona te stanowią jednak odrębną grupę produktów roślinnych i zostaną omówione innym razem.

Korzystny jest również w warzywach rodzaj zawartych węglowodanów. Na ogół w śladowych ilościach występuje w nich glukoza, fruktoza, sacharoza, a także skrobia. Więcej sacharozy (3-6%) znajduje się tylko w groszku, marchewce, chrzanie, korzeniu pietruszki i burakach ćwikłowych, wyjątkowo dużo w czosnku (19%). Spora jest natomiast w warzywach zawartość błonnika pokarmowego, który sam nie jest trawiony przez enzymy trawienne człowieka, a na dodatek hamuje jeszcze wchłanianie innych węglowodanów. W efekcie same warzywa w niewielkim stopniu zwiększają poziom glukozy we krwi. Zjedzone zaś razem z innymi produktami węglowodanowymi, np. ziemniakami, przetworami zbożowymi zmniejszają tzw. glikemię poposiłkową.


...
... pełny artykuł jest na 12 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.