Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
Łagodzi ból, ale ma efekty uboczne


Wielu diabetyków dotkniętych jest neuropatią cukrzycową. Z czasem pojawiają się u nich cechy upośledzenia funkcji nerwów, bóle neuropatyczne. Odkryto, że lek na padaczkę o nazwie pregabalina łagodzi ból neuropatyczny u cukrzyków.Dotychczas stosowane leki nie dawały dobrych efektów. Jak informuje pismo „Diabetes Care”, naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie odkryli, że lek na epilepsję pomaga w leczeniu jednego z powikłań cukrzycy.

Po tygodniach badań chorych na cukrzycę, którzy doświadczali bólu neuropatycznego (nie leczony może prowadzić do inwalidztwa, gdyż niszczy nerwy obwodowe, narządy) - przeszywającego stopy lub dłonie, powodującego uczucie mrowienie, pieczenia - stwierdzono, że przestawał on dokuczać, zwłaszcza pacjentom przyjmującym najwyższą dawkę pregabaliny (600 mg). U tych chorych poprawa następowała już po 4 dniach.

Cukrzycy zażywający mniejsze dawki leku na drgawki musieli na efekty czekać dłużej. Leczenie przynosiło pacjentom ulgę w bólu, ułatwiało wypoczynek w nocy. Pojawiały się jednak skutki uboczne: senność, zawroty głowy, obrzęki nóg. Niektórzy przytyli.

„PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.