Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
GORZEJ WIDZĘ


Nie można wyleczyć, ale...


Jaskra rozwija się najczęściej podstępnie przez wiele lat, nie dając w większości przypadków żadnych objawów i ujawnia się, kiedy dochodzi już do trwałych i nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym.
Jest wiele przyczyn powodujących jej rozwój. Możemy je podzielić na dwie podstawowe grupy: związane z zaburzeniem krążenia cieczy wodnistej w gałce ocznej oraz choroby naczyń krwionośnych, w tym także tych odpowiedzialnych za ukrwienie nerwu wzrokowego. Pierwsza grupa obejmuje jaskrę z otwartym lub zamkniętym kątem przesączania. Kąt przesączania jest elementem anatomicznej budowy gałki ocznej, przez który odbywa się prawidłowe krążenie cieczy wodnistej w gałce ocznej.

Jaskra z otwartym kątem przesączania jest najczęstszym rodzajem tej choroby, występującym u około 80% chorych. W tej postaci jaskry ciecz wodnista z trudnością wydostaje się na zewnątrz gałki ocznej, powodując stopniowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Proces ten może trwać latami. Wraz ze wzrostem ciśnienia zwiększa się nacisk mechaniczny na nerw wzrokowy, pogarszając warunki jego ukrwienia, a w konsekwencji powodując stopniowe jego uszkodzenie - zanik nerwu. Systematycznie ogranicza się pole widzenia: początkowo obwodowo, co może być niezauważalne przez chorego, następnie dochodzi do znacznego ograniczenia (tzw. widzenie lunetowate), a w ostatniej fazie następuje ślepota.

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania


...
... pełny artykuł jest na 6 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.