Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
GDY DOPADNIE CIĘ INFEKCJA


Przeziębienie i grypa


Każdy dzień zbliża nas do zimy ? sezonu infekcji przeziębieniowych i grypy. Największy wzrost zachorowań występuje od listopada do kwietnia. Są to schorzenia banalne, ale potrafią nam dokuczyć, gdyż towarzyszy im gorączka, uporczywy kaszel i katar, złe samopoczucie.Infekcje przeziębieniowe wywołują wirusy. Za 90 proc. zachorowań odpowiadają szczególnie groźne rynowirusy i wirusy RS. Grypę wywołują niezwykle zjadliwe wirusy A, B, C, które są mistrzami zmienności antygenowych, co prowadzi do powstawania coraz nowych szczepów.

Rozpoczyna się nagle

Pierwsze objawy grypy to złe samopoczucie, dreszcze, podwyższona temperatura. Potem pojawiają się: ból głowy, łamanie w kościach. Okres wylęgania wirusa jest krótki – od kilku do 48 godzin. Przebieg choroby zależy od jego „zjadliwości”, wieku chorego, odporności organizmu. W niektórych przypadkach grypa może mieć ciężki przebieg, gdy chory ma cukrzycę, astmę, zapalenie mięśnia sercowego, mukowiscydozę, schorzenia neurologiczne. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wirus trafiający na śluzówkę gardła lub oskrzeli szybko rozmnaża się w komórkach nabłonka. Pozbawiona naturalnej ochrony błona śluzowa łatwo ulega zakażeniom innymi patogenami, co tłumaczy powikłania grypy. A jest ich cała puszka Pandory.


...
... pełny artykuł jest na 7 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.