Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ZIMĄ NOŚ CZAPKĘ


Chroń się przed mrozem


Najłatwiej odmrozić uszy, brodę, palce rąk, podudzia, stopy. To miejsca, gdzie skóra przylega bezpośrednio do kości i chrząstek.


Ukrwiona skóra głowy działa jak ?chłodnica? - doskonale oddaje ciepło. Mechanizm ten pozwala latem utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, natomiast w czasie jesienno-zimowych chłodów jest raczej niepożądany. O głowę należy zadbać szczególnie zimą, nosząc ciepłą czapkę. Unikniemy wtedy przeziębienia, zapalenia zatok i kataru.


Mamy zimę. Możemy więc spodziewać się silniejszych mrozów, w naszym klimacie nawet poniżej 20 stopni C. Trzeba wiedzieć jak postępować przy bardzo niskich temepraturach, żeby nie nabawić się odmrożeń.

Odmrożeniem nazywamy uszkodzenie skóry i tkanek, powstałe pod działaniem zimna przy równocześnie dużej wilgotności. Szczególnie powinniśmy chronić te miejsca naszego ciała, gdzie skóra przylega bezpośrednio do kości i chrząstek, a więc małżowiny uszne, brodę, palce rąk (zwłaszcza na zgięciach), całe stopy, podudzia. Są one najbardziej narażone na odmrożenia.

Stopnie odmrożenia

Przy odmrożeniu dochodzi do uszkodzenia powierzchownego i głębszego układu krążenia krwi w naszej skórze. W zależności od czasu ekspozycji na zimno, mogą być różne stopnie odmrożenia, podobnie jak oparzenia. Każdy stopień ma swoje objawy.

Odmrożenia I stopnia - przy niedługim działaniu zimna dochodzi tylko do uszkodzeń powierzchownych naczyń skóry, która w tym miejscu blednie i staje się zimna. Jest to pierwszy objaw, który znika po rozgrzaniu (np. nałożeniu ciepłej rękawiczki czy wejściu do ogrzanego pomieszczenia), a pojawiają się zaczerwienienie i bolesność, które jednak po pewnym czasie ustępują. Organizm sobie z tym radzi - wszystko wraca do normy.

Odmrożenia II stopnia — następują przy dłuższej ekspozycji na zimno, gdy dochodzi do uszkodzenia obydwu układów krążenia, powierzchownego i głębszego. Skóra blednie, a w ciepłym pomieszczeniu pojawiają się zaczerwienienie i duży obrzęk, a także pęcherze, co świadczy o uszkodzeniu naczyń.

Odmrożenia III stopnia...


...
... pełny artykuł jest na 10 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.