Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z CUKRZYCĄ


O cukrzycy przy święcie


Cukrzyca nie boli ale zabija. Najgroźniejsze są jej powikłania. O nich mówili w Warszawie podczas spotkania zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wybitni eksperci, którzy w sposób bardzo przystępny przedstawili zagadnienia związane ze skuteczną kontrolą cukrzycy w tym. M.in. z zakresu profilaktyki, diagnostyki, samokontroli, powikłań w cukrzycy typu 1. i 2. oraz leczenia i jego dostępności na polskim rynku.


Doroczne spotkanie diabetyków było okazją do wręczenia dzieciom i młodzieży dyplomów i uhonorowania tytułem Stypendysty VII edycji Ogólnopolskiego Programu ?Słodycz Wiedzy? realizowanego przez Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą.


Stoiska firmowe prezentujące urządzenia i preparaty dla diabetyków oblegane były przez uczestników warszawskiego spotkania i tu odbywała się spontaniczna edukacja. Dużym zainteresowaniem cieszył się nowy glukometr Contour Plus ONE (na zdjęciu).


Tomasz Matynia, dyrektor gabinetu politycznego Ministra Zdrowia w rozmowie z diabetykami zapewniał, że diabetycy nie są pozostawieni sami sobie . W przyszłym roku być może znajdzie się na liście dla seniorów więcej leków cukrzycowych. Organizuje się też ośrodki leczenia stopy cukrzycowej w Polsce. Tomasz Matynia zna problemy diabetyków dość dobrze i uważa, że edukacja cukrzycowa powinna się zaczynać już w szkole a nawet w przedszkolu. Zapewniał, że jest przychylność rządu dla działań osób chorych na cukrzyc


Jest w społeczności ludzi chorych na cukrzycę. Wcześniej bagatelizował badania, teraz wie, że to był błąd. ? Najważniejsza jest częsta samokontrola ? mówi ? Poprzez stałe monitorowanie cukru we krwi wiemy w jakim jesteśmy stanie ? czy cukier mamy w normie, co możemy zjeść w ciagu dnia i na ile ten cukier może wzrosnąć. Bardzo ważna jest też relacja z lekarzem, który przekaże nam odpowiednią wiedzę, jak powinna wyglądać prawidłowa terapia w cukrzycy.


Tym co w największym stopniu utrudnia skuteczne kontrolowanie epidemii cukrzycy jest brak wyraźnych objawów we wczesnym etapie rozwoju tej choroby. To prowadzi do sytuacji, że wiele osób z cukrzycą typu 2. przez długi czas nie jest świadoma, że choroba rozwija się w ich organizmie. W chwili diagnozy może okazać się, że wystąpiły już groźne powikłania. Przed cukrzycą można się w dużym stopniu ustrzec – podkreślali eksperci. – To dzięki zdrowemu stylowi życia, odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, ale wczesne wykrycie choroby jest możliwe jedynie przez okresowe badania kontrolne poziomu glukozy we krwi.

- Groźne powikłania cukrzycy to m.in. nefropatia - terminalna niewydolność nerek, stopa cukrzycowa - mogąca prowadzić do amputacji, powikłania sercowo naczyniowe oraz retinopatia - uszkadzająca narząd wzroku - przypomniał profesor Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Dlatego warto robić badania. Także te przesiewowe – po 45 roku życia regularnie należy oznaczać poziom glukozy we krwi. Szczególnie dotyczy to osób otyłych czy z nadciśnieniem.

- Szukajmy cukrzycy – zaapelował prof. M. Małecki. – Szukajmy aktywnie cukrzycy, pytajmy lekarzy, róbmy badania.


...
... pełny artykuł jest na 19 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.