Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
WSKAZÓWKI SPECJALISTY


Najważniejsza złota godzina


Nie ma żadnych powodów, aby życie po zawale straciło swój smak i koloryt. Zawał serca zaskakuje nas w różnych momentach życia. W pracy, na ulicy, za kierownicą samochodu.Jego typowe objawy, to rozpierający, promieniujący ból w klatce piersiowej, duszność, poty, uczucie lęku. Zawał trwa nie krócej niż 20 minut, często nawet kilkanaście godzin. Nie zawsze jest zdarzeniem złowrogim. Około 25 proc. zawałów daje niewielkie dolegliwości i przebiega prawie bezbólowo. Najczęściej takie „ciche“ zawały występują u chorych na cukrzycę, u których neuropatia  zmniejszyła odczuwalność bólu. W stanach zawałowych najważniejsza jest natychmiastowa pomoc medyczna, gdyż większość chorych umiera w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut (złota godzina).

Chorzy po zawale wychodzą ze szpitala w różnej kondycji fizycznej i psychicznej. Przed jego opuszczeniem powinni mieć wykonane: badania Holterowskie, echokardiogram, profil gospodarki węglowodanowej, profil lipidowy oraz próbę wysiłkową.

W zależności od wyników, chorych po zawale można podzielić na trzy grupy:

Pierwsza, to pacjenci najbardziej sprawni, którzy niezwłocznie powinni trafić do sanatorium rehabilitacyjnego.

Druga, to pacjenci z dodatnią próbą wysiłkową, bólami w klatce, którzy kwalifikowani są na koronografię oraz korekty stenem, balonikiem (PTCA), arteroktomi lub założenia by-passów.

Trzecia, to pacjenci przebywający dłużej w szpitalu, mający słabsze wyniki w rehabilitacji. Nie mają oni szansy na leczenie sanatoryjne.


...
... pełny artykuł jest na 5 stronie „PEN. Cukrzyca i Otyłość” w wersji PDF
SPIS TREŚCI

* - artykuł pełny
O nas/Prenumerata/Reklama/Kontakt

Copyright © 2013-2016 www.lekmedia.pl www.diabetycy24.pl www.cukrzyca-vademecum.pl

*


Rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.magazynpen.com.pl jest dozwolone wyłącznie za zgodą właściciela portalu.